Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.12.2016 12:10 - Парите са като тор...
Автор: mt46 Категория: Бизнес   
Прочетен: 2630 Коментари: 8 Гласове:
20


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
.
.
.

ДАЛИ НЯМА ДА НИ БЪДЕ ПО-ДОБРЕ БЕЗ БОГАТИТЕ?

 


 

Парите са като тор:
разпределен равномерно, той е полезен,
но на купчина мирише

 

 

(Клинт Мърчисън)

 

 

Държавните дългове са богатството на богаташите
По-големи дългове = по-голяма безработица

 

 

Статия в швейцарското списание Zeit Punkt N43,1999 г.
От автора на книгата "Люлката на кризите" Paul C. Martin

 

 

"Масовата безработица е следствие на многото пари, а не на тяхната недостатъчност. Тя е също следствие на високите дългове, а не на ниската задлъжнялост. Причината за съществуващата безработица са създадените държавни дългове. По тази причина ние нямаме нужда от смяна на политиката, която води до нови държавни дългове, облечени в нови дрехи.
Това, от което имаме нужда, е смяна на системата:
Държавата като Създател на дългове трябва да изчезне."

Това е основната мисъл в последната книга на Пол Мартин "Люлката на кризите". Държавните дългове (това често се забравя) са чистата печалба на супербогаташите и финансовите концерни. Многото пари не се вливат, обаче, в реалната икономика,където действително се работи, а се насочват към капиталовия пазар. Там може да се "печели" без да се работи. Така например Сименс, който има около 20 милиарда марки печалба, вместо да ги инвестира в собствената си дейност ги влага в фондовите борси за извличане на максимална рентабилност. Даже нещо повече:за увеличаване на собствената "ефективност" по отношение към капиталовите пазари, с цел намаляване на издръжката, се освобождават с хиляди работни места. Мартин казва "Сименс представлява един индустриален музей в мазето на една Банка." Връзката между държавен дълг и безработицата в страната е и статистически свързано: с едно само изключение статистическите криви за безработицата и държавния дълг във всички страни на европейската общност се движат паралелно.

 

 

Да се водят войни или...

Тук му е мястото още веднъж да подчертаем, че в една икономика, в която лихвата е основен начин на взаимодействие между пазарните субекти, се наблюдава непропорционално нарастване на дълговете. Затова винаги е необходимо вземанията (дълговете) да се зачеркват, унищожават. Добре изпробваното средство да се унищожават собствените дългове към чужди кредитори е войната. В този случай се ликвидират вземанията на средната класа и до толкова, доколкото имат такива, вземанията на бедните слоеве от населението. Като правило големите играчи успяват да запазят богатството си "на сухо". Нещо повече: Войните са винаги една изгодна сделка за военната индустрия. Заради този факт винаги трябва да се взима на сериозно, когато големите политици закачат на стената картата на някоя по-голяма война. Както в последните две години все по-често се случва.

 

 

...да се зачеркнат дълговете

Но какво да направим сега? На този въпрос отговаря Пол Мартин, автор на различни книги, отнасящи се до икономическите катастрофи и икономиката на нарастващите дългове:

"Ако ние имаме интерес да премахнем безработицата (предотвратявайки срутването на държавата и обществото), то би трябвало:

  • да намалим или зачеркнем дълговете
  • или да зачеркнем лихвата от дълговете
  • или върху лихвата да се плаща 100% данък."

Ние бихме могли също:

  • да принудим кредиторите да използват богатството си, превърнато в държавни ценни книжа по друг, различен от досегашния начин, като например създаването на нови работни места или
  • да унищожим държавните дългове, а в крайна сметка и самите ценни книжа, носители на дълговете.

Как изглежда едно такова унищожаване на кредитните облигации ни е известно от почти 2000 години. Римският император Адриан (76-137) е застъпил на престола през 117 година и само една година по късно е изгорил еднократно всички искове за плащания по дългове по време на отворена обществена акция. Това събитие е увековечено на монети. След този акт, освобождаващ всички длъжници от бремето на дълга, цялото стопанство на Рим скоростно разцъфтява и Адриан е записан като добронамерен Спасител в аналите на историята...

 

 

Времето на цъфтеж при Август започва с масова екзекуция

Отстраняването на държавния дълг чрез отнемане на собствеността от кредиторите, които при това биват и физически унищожавани е един по-рядко срещан вариант на играта "Банкрут-Инфлация". Един друг, също добре известен римски император – Август,царувал някъде около Рождество, си казал: "Би било по добре, ако няколко богаташи изчезнат, отколкото една цяла държава да погине в хаос, анархия и нищета." Така Август наредил да се съставят списъци с имената на всички богати (кредитори) хора, т.н. проскрипции. Всеки, който убие човек от тези списъци (окачени в цялата страна) е бил възнаграждаван. Сам императорът е пътувал по провинциите за да присъствува на закачването на списъка на най-богатите във всеки град. Богатите е трябвало да се представят, за да бъдат екзекутирани. Те са се вайкали с молби за прошка но Август, гледайки твърдо право пред себе си казвал: "moriturum est" (на латински - "трябва да се умре"). Една от най-известните жертви тогава е бил прочутия оратор, правист и философ Цицерон. И неговата глава се е търкулнала на Форума в Рим. След чудовищните убийства, извършени от Август (те са наречени от историка Освалд Шпенглер, автор на книгата "Залезът на Запада" финансова операция под формата на една касапница) Рим започва да цъфти, както никога преди това не е цъфтял. Започнал е прочутият Августовски период – време на масово благополучие и просперитет.

Превод Вл. Богданов
imadrugpat.org/geld1.htm

ПП: Дали властниците и свръхбогатите осъзнават злините и бедите, които причиняват?...
Марин Тачков




Гласувай:
20


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. anin - Привет!
21.12.2016 13:35
Парите не са лошо неща, ако се използват разумно и за добри каузи...
цитирай
2. freeoldmen - Кой номер в изборната бюлетина е този Август,
21.12.2016 17:34
че се заинтригувах?
цитирай
3. merlin68 - Подобно на Август, папата и френ...
21.12.2016 19:22
Подобно на Август, папата и френския крал са ликвидирали лихварския орден на тамплиерите - първите съвременни банкери в Европа.

Национализиране на всички банки по света и създаване на международна валута служеща за външно търговски сделки и необвързана с нито една национална валута, това е едно добро начало за спасяването на света.
цитирай
4. mihala - Богатите са най-глупавата прос...
21.12.2016 19:49
Богатите са най-глупавата прослойка на обществото ,защото не знаят да правят баланс.
цитирай
5. mt46 - Да, но прекалената и безконтролна алчност пречи...
22.12.2016 21:57
anin написа:
Парите не са лошо неща, ако се използват разумно и за добри каузи...

цитирай
6. mt46 - А-а, демокрацията забранява такъв тип кандидати за властта...
22.12.2016 21:59
2. freeoldmen - Кой номер в изборната бюлетина е този Август,
21.12 17:34
че се заинтригувах?
цитирай
7. mt46 - Съгласен съм - да се национализират...
22.12.2016 22:02
merlin68 написа:
Подобно на Август, папата и френския крал са ликвидирали лихварския орден на тамплиерите - първите съвременни банкери в Европа.

Национализиране на всички банки по света и създаване на международна валута служеща за външно търговски сделки и необвързана с нито една национална валута, това е едно добро начало за спасяването на света.

цитирай
8. mt46 - А-а, хич не са глупави... Да, разумният баланс не ги интересува...
22.12.2016 22:04
mihala написа:
Богатите са най-глупавата прослойка на обществото ,защото не знаят да правят баланс.

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: mt46
Категория: Изкуство
Прочетен: 19286878
Постинги: 3713
Коментари: 45266
Гласове: 149503
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930