Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.05.2016 20:17 - НАТО въведе военни сили в Молдова...
Автор: mt46 Категория: Регионални   
Прочетен: 1957 Коментари: 4 Гласове:
9

Последна промяна: 05.05.2016 22:37

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
.
.
.
НАТО въведе военни сили в Молдова и предизвика напрежение на границата с Румъния

от Memoria de futuro в Актуално · 04/05/2016 · 15:27

 

image

Американски военни предизвикаха гражданско недоволство и протести в Молдова във вторник. Колона с бронирана техника, идваща от Румъния за участие във военни учения, беше блокирана от опозицията на молдовско-румънската граница. Опозиционерите смятат, че ученията нарушават неутралния статут на страната. 

Освен това стана ясно, че на 9 май бронетранспортьорите на САЩ ще преминат по улиците на молдовската столица и американската бронирана техника ще бъде изложена в центъра на Кишинев по време на честванията на Деня на победата. Опозиционните партии призоваха към протести в Кишинев.

В помощ на американските военни се включи полицията и представители на десни партии, които се обявяват за присъединяването на бившата съветска република към НАТО.

Танкове, бронетранспортьори, военни камиони и грейдери се бяха насочили към молдовския полигон Негрешти, когато пътят им беше блокиран на границата от хора със знамена и плакати „NATO STOP!“, „GO HOME!“ Активисти блокираха националната магистрала и  контролно-пропускателния пункт „Скулен“ и поискаха документите на войниците и офицерите на алианса. Хората скандираха, че не искат да виждат в Молдова военни сили на друга държава, без да е ясно какво търсят там.

image

На 40 км. от молдовската столица Кишинев започнаха съвместните учения Dragon Pioneer-2016. В маневрите участват 198 американски и 165 молдовски военнослужещи и около 100 единици американска военна техника. Хората, блокирали пътя на колоната от бронирани автомобили, се опитват да напомнят, че Молдова е военно необвързана и неутрална държава. Според тях заиграването на сегашната власт с НАТО противоречи на този принцип, който е ясно и точно формулиран в Конституцията.

„Сегашните молдовски власти, които преди 7 години създадоха проевропейски алианс, правят всичко възможно, за да се сближат със страните от НАТО, с ЕС и със съседна Румъния. Повечето граждани на Молдова се противопоставят категорично на това“,  заяви Игор Додон, председател на партията на социалистите на Република Молдова.

imageНад 70% от молдовците са против присъединяването към НАТО – това показват всички проведени досега социологически проучвания. Въпреки това министърът на отбраната Чиботару продължава консултациите с Йенс Столтенберг и активно се насърчава планът за индивидуално партньорство между НАТО и военното ведомство. Съединените щати отделят средства за „подобряване на отбранителните способности на Молдова“. На последните съвместни учения – Agile Hunter, молдовските военни бяха обучавани как да се справят с масови протести.

„Не съществува споразумение между Министерството на отбраната на Република Молдова и американското министерство на отбраната. Тоест, тези военните сили се намират незаконно на територията на Молдова“, заявява депутатът в молдовския парламент от партията на социалистите Василий Боля.

Въпреки протестите, конвоят на НАТО влезе на територията на Молдова.

Превод и обобщение от чуждестранната преса: Цеца Христова / Memoria de futuro

image
www.memoriabg.com/2016/05/04/nato-vavede-sili-v-moldova/

ПП: Майка си ли търсят там!?... Война ли искат да предизвикат?...
Не е ли НАТО наследник на фашизма?...




Гласувай:
9


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. kvg55 - "Агресивната" Русия ...
04.05.2016 21:45
"Агресивната" Русия все повече се приближава до границите на отбранителния алианс НАТО. Ето вече е в близост и до молдовската граница. Няма ли кой да я спре? Приказките за сътрудничество с НАТО са лицемерие.
цитирай
2. mt46 - САЩ и НАТО се славят като големи лицемери, използвачи, агресори...
05.05.2016 12:40
kvg55 написа:
"Агресивната" Русия все повече се приближава до границите на отбранителния алианс НАТО. Ето вече е в близост и до молдовската граница. Няма ли кой да я спре? Приказките за сътрудничество с НАТО са лицемерие.

цитирай
3. mt46 - http://www.memoriabg.com/2016/05/05/koi-zapochna-vtorata-studena-voina/
05.05.2016 18:23

Кой започна втората Студена война?

от Патрик Бюканън в Избор на редактора · 05/05/2016 · 16:06

Cold War_01

Патрик Бюканън е американски политик и журналист. Съветник на президентите Ричард Никсън, Джералд Форд и Роналд Рейгън. Автор на книгата „Самоубийството на свръхсилата: ще оцелее ли Америка до 2025?”



В петък, 29 април, руски изтребител Су-27 извърши опасна маневра в непосредствена близост до американски военен самолет RC-135 над Балтийско море – за втори път в последните две седмици. Също през април руски военни самолети два пъти прелетяха над американския есминец „Доналд Кук“, който патрулираше в Балтийско море, недалеч от руския Калининград.

Съобщението от Владимир Путин гласеше: Дръжте шпионските си кораби и самолети на почтително разстояние от нас. Очевидно е, че не сме го разбрали.
Cold War_02

Руски бомбардировач Су-27 прелита над американския есминец „Доналд Кук“, 12 април 2016 г.



В петък, 29 април, заместник-министър на отбраната Робърт Уорк обяви, че 4000 военни на НАТО, включително и два американски батальона, ще бъдат разположени в Полша и в балтийските страни, точно на границата с Русия. „Руснаците провеждат много внезапни учения до самите граници с участието на много войници“ – каза Уорк, наричайки това „изключително провокативно поведение.“

Но как разгръщането на руски военни вътре в Русия ние считаме за „провокативно“, а разполагането на американски войски в непосредствена близост до границите с Русия – не? И преди нещата да са стигнали до сериозен сблъсък, най-добре е да проверим нашата скрита карта.

Германия трябва да осигури един от четирите батальона, които ще бъдат разположени в Прибалтика. Но резултатите от проучването, проведено миналата седмица от Фондация Бертелсман показват, че само 31% от германците подкрепят изпращането на германски войски в балтийските държави и Полша, а 57% са против подобен ход, въпреки че договорът на НАТО го изисква.

Миналата година резултатите от проучване, проведено от Изследователския център Пю показаха, че по-голямата част от италианците и французите са против започването на военни действия срещу Русия, в случай, че тя нахлуе в Литва, Латвия, Естония или Полша. Ако нещата стигнат до война в Прибалтика, нашите европейски съюзници предпочитат в нея да се сражаваме ние, американците.

With only two weeks remaining until general elections in Iraq, U.S. Army Gen. Ray Odierno, commander of Miltinational Forces-Iraq, holds a press briefing at the Pentagon, Feb. 22, 2010, to inform reporters of the current overall situation in the country. DoD photo by R. D. Ward (Released)Запитан коя е главната стратегическа заплаха за САЩ, оттеглилият се в оставка началник-щаб на американските сухопътни сили ген. Рей Одиерно повтори думите на генерала от морската пехота Джоузеф Дънфорд: „Вярвам, че това е Русия“. Той спомена за заплаха за Естония, Латвия, Литва и Украйна. В същото време, когато генерал Одиерно постъпва на служба в армията, тези четири държави са част от Съветския съюз и нито един президент от времето на Студената война не си е и помислял, че си струва да воюва за тях.

Независимостта на балтийските държави е един от най-важните мирни дивиденти след края на Студената война. Но кога успяха да станат толкова значими за американските интереси, че заради гарантирането на тяхната безопасност да започнем война с Русия?

Навярно Путин е начело в списъка на враговете на вашингтонския естаблишмънт, но ние трябва да се опитаме да погледнем на света от неговите позиции.

Когато Роналд Рейгън се срещна с Михаил Горбачов в Рейкявик през 1986 г., Путин е на 30 и няколко години, а съветската империя се простира от река Елба до Беринговия проток, от Арктика до Афганистан. Руснаците бяха из цяла Африка, в Карибите и Централна Америка. Съветският съюз беше световна суперсила, достигнала стратегически паритет със САЩ.

А сега да видим как оттогава се е променил светът за Путин и за Русия.
Cold War_04

Разширяването на НАТО



По времето, когато Путин навърши 40 години, Червената армия започна своето наполеоновско отстъпление от Европа, а страната му беше разделена на 15 държави. По времето, когато той дойде на власт, СССР изгуби една трета от територията си и половината от населението си. Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан, Туркменистан, Грузия, Армения и Азербайджан се разделиха с Русия.

Черно море, някога съветско, беше разделено между прозападната Украйна на север, враждебната Грузия на изток и двама бивши съюзници от Варшавския договор на запад – България и Румъния, които бяха приети в НАТО.

Сега руските военни кораби, плаващи от Санкт Петербург до Атлантика, вече трябва да преминават покрай бреговете на осем държави от НАТО – Естония, Латвия, Литва, Полша, Германия, Дания, Норвегия и Обединеното кралство.

Путин видя как НАТО – въпреки тържествените обещания на САЩ, дадени на Горбачов – постепенно поглъща Източна Европа, от която Русия се отказа, и три бивши републики на СССР.

Сега той чува как американските ястреби настояват за приемането на още три бивши съветски републики – Молдова, Грузия и Украйна – в НАТО – един съюз, който е пряко насочен срещу Русия.

Cold War_05

След като Путин успя да убеди Киев да се присъедини към ръководения от Москва икономическия съюз, той видя как проруското украинско правителство беше свалено с преврат, подкрепен от Съединените щати. Той видя как финансираните от САЩ „цветни“ революции се опитват да свалят приятелските на Москва режими.

„Русия не прие протегнатата ръка за партньорство и избра пътя на враждата“, каза главнокомандващият на обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Филип Брийдлав. Но защо Путин трябва да приема неумолимия марш на НАТО на изток като „протегната ръка за партньорство“?!

Ако бяхме изгубили Студената война и руски военни самолети бяха започнали да патрулират край бреговете на Пенсакола, Норфолк и Сан Диего, как биха реагирали пилотите на американските F-16? И ако изведнъж установим, че Мексико, Канада, Куба и голяма част от Южна Америка са във военен съюз срещу нас, че приемат на териториите си руски военни бази и военни, нима ще възприемаме това като „протегната ръка за партньорство“?!

Ние жънем плодовете на разбираемия гняв и негодувание на руския народ заради начина, по който използвахме отстъплението на Москва от империята. Нима ние сами не отхвърлихме протегнатата ръка за приятелство от Русия, когато избрахме да наложим нашия „еднополюсен модел“, да си играем на „велика империя“ и да постигнем статута на „доброжелателен глобален хегемон“?

И ако сега сме свидетели на втора Студена война, наистина ли Русия я започна?

Cold War_06

Превод: Цеца христова / Memoria de futuro

Източник: The American Conservative
цитирай
4. mt46 - https://www.facebook.com/smersh.bg/videos/488345208021992/
05.05.2016 23:17
"САЩ прехвърлиха военна техника в Грузия. Явно грузинците пак искат да подарят на руснаците тази техника. Танковете АБРАМС и БРАДЛИ-тата са натоварени във Варна. През България САЩ прехвърлят армия към руската граница. На стоп кадър може спокойно да четете надписите по вагоните на БЪЛГАРСКИ. Също и графитите. А Плевнелиев парад ще прави. Прави и България транзитна гара на негрите да воюват с Русия. Баси продажните копелета сме."
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: mt46
Категория: Изкуство
Прочетен: 19227892
Постинги: 3705
Коментари: 45225
Гласове: 149327
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930