2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. zahariada
8. iw69
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. gothic
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. milena6
9. donkatoneva
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. fantastika


.
.
3455 фермери са фалирали у нас за 1 година заради селскостопанската политика на ЕС
selo.bg
- 28 ноември 2018

Бел. ред. – Следващите редове могат да накарат да подскочи всеки пламенен евроинтегратор. В селското стопанство, където се изливат субсидии от ЕС, са недоволни от …ЕС. Оказва се, че фермери на село намират за вредна Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП). И в сайта selo.bg са обобщили вредни тенденции от тази политика. Дали някой ще ги чуе при толкова много брюкселски натегачи и подмазвачи? Статията е в духа на т. нар. „антиевропейско говорене“, което се смята за табу и кощунство от брюкселските натегачи. Но ако смятат, че като замитат под килима тези гласове, ще става по-добре, лъжат се.

Налаганата европейска аграрна политика у нас изкара само за 1 година 3455 фермера извън сектора. Много хора задават въпроси свързани с обезлюдяването на селата. Една от основните причини за това е налаганата европейска политика в сектора на земеделието, животновъдството, храните и селските райони.
За всеки трезво мислещ човек от бранша е ясно, че тази политика е насочена да защитава интересите на големите и стари страни членки на ЕС и нейните приоритети се сблъскват челно с приоритетите в България, за които няма политическа воля и интерес да бъдат защитавани.
В аграрния доклад на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) (Институцията си сменя името през няколко години, за да посочи къде са и основните интереси), публикуван преди дни, става ясно, че броят на регистрираните земеделски производители, само за 1 година е намалял с общо 3455 фермера. От общо 96 476 през стопанската 2016/2017, броят на фермерите спада до 93 201 през 2017/2018. От тези няколко хиляди фермера, някои може и да не са фалирали тотално, а да са преминали в сивата икономика, основно заради проблеми с налаганите европейски разпоредби или тежки административни казуси. В много села, някои от фермерите пък се отказват от своята работа заради репресии от местни „феодали“, свързани с политически кръгове, които заграбват земеделски земи, пасища и стопанства – в повечето случаи – добре обезпечено с документи и нагласени административни процедури.
Защо Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП) е вредна за България и
обслужва интересите на големите страни членки?– Създава дисбаланс в селското стопанство у нас, като години наред стимулира основно зърнопроизводствения сектор
– Стимулира създаването на фиктивни фирми в аграрния сектор
– Стимулира такива бизнеси у нас, които да потребяват скъпи стоки на западни страни производители – агротехника, препарати за растителна защита, семена, ГМО продукция и т.н.
– Европейската аграрна политика чрез търговските вериги смазва фамилното земеделие, макар и прикрито от евтини маркетингови трикове и реклами
– Чрез западните търговски вериги се осъществява масивен внос на всякакви селскостопански продукти, което ясно може да се види в стокообмена между България и страните членки на ЕС.

Общата селскостопанска политика (ОСП) вреди на местно ниво като стимулира корупцията в аграрните институции по линия на европейските проекти, и в общините-бенефициенти, най-вече в т.нар. проекти за инфраструктура. Чрез т.нар. местни инициативни групи в рамките на Програмата за развитие на селските райони бяха поставени рекорди по корупция и кухи проекти. Създаде война за земи, война за субсидии, война за интереси и лобита в аграрните институции. Създаде дискриминационни модели за близо 1/2 от селата в България, където не може да се осъществяват проекти.
/.../
Със съкращения...
http://e-vestnik.bg/29252/3455-fermeri-sa-falirali-u-nas-za-1-godina-zaradi-selskostopanskata-politika-na-es/?fbclid=IwAR1egvx02wJs0QRTSXCl4qZjiZ-NtMgch1LzF4rApoEFKo8xpxyg1RCF7oE
ПП: Бизнесът у нас нещо не ще да върви...
Buona fortuna domani 19 settembre 2019 a...
Ей, хора чухте ли новината ...
Гнусна лъжа на един путински плъх
Менипея или 11 години в блог.бг
Но ако бюрократ погледне сухите цифри, може да каже, че не са много...
"От общо 96 476 през стопанската 2016/2017, броят на фермерите спада до 93 201 през 2017/2018."
01.12.2018 20:53
У нас има около 5 хиляди села /според статистиката от 2011 г./ Но да приемем, че са 4 хиляди. Защо да е невъзможно средно по един фермер от населено място да е фалирал /или да е напуснал бизнеса/?...
ПП: Не знам каква е твоята представа за фермер, но мисля, че като такива се водят дори регистриралите се собственици на 1-2 крави. Също и пчеларите, и производителите на плодове и зеленчуци... Освен едрите арендатори има и дребни фермери, нали?...
01.12.2018 21:00
Паралелно с това бе дадена
насока за развитие само на зърнопроизводството,
тъй като целият сектор стана огромен клиент на западно-европейските компании за химически препарати, а също семена (родното производство бе унищожено), земеделска техника и финансови услуги (лизинги и кредити пак на същите европейски банки). От друга страна цялата експортна търговия в сектора на зърнопроизводството се установи в ръцете на търговските партньори на ЕС от САЩ, които обират големите печалби от международния експорт. В създадените производствено-търговски зависимости, то вече има осигурени условия за прокарване на „наложително“ ГМО производство в българското земеделие. Уж с оправданието и пропагандата, че „трябва да изхранваме Света“.
Време е да се насочим към укрепване на истинския гръбнак на българското земеделие и селски региони, а именно развитието на фамилното фермерство. Само то може да гарантира запазване на истинските и ценни неща, които българското селско стопанство има потенциал да дава.
Не трябва да се подвеждаме по схемите на западно европейците – за индустриално земеделие и животновъдство, за екстремно експлоатиране на земята и природните богатства, за химизация в земеделието. Трябва да заложим на традиционните производства, на био-земеделието, на чистите храни и суровини, които да употребяваме. И във всичко това, трябва да имаме неизменната подкрепа и осъзнатост от страна на ръководителите в държавата, които да спрат да се крият и оправдават зад европейски регламенти и изисквания, а да започнат да защитават интересите на България и провеждат една истинска държавна, а не европейска политика!
Защото всъщност, не ние имаме нужда от Европа, а Европа има и тепърва ще има нужда от нас в следващите години. В идните времена нито земеделието, нито светът ще бъдат същите. Тогава България ще бъде малък, но сигурен пристан на спасение, но за малцина… И тогава всеки ще разбере, колко е важно да имаш дори 1 декар на село.
–
Със съкращения от selo
У нас има около 5 хиляди села /според статистиката от 2011 г./ Но да приемем, че са 4 хиляди. Защо да е невъзможно средно по един фермер от населено място да е фалирал /или да е напуснал бизнеса/?...
ПП: Не знам каква е твоята представа за фермер, но мисля, че като такива се водят дори регистриралите се собственици на 1-2 крави. Също и пчеларите, и производителите на плодове и зеленчуци... Освен едрите арендатори има и дребни фермери, нали?...
Нямам против,че хората имат право да искат полагаемата се държавна поддръжка на Българското селско стопанство и всички дейности,свързани с него но не мога да приема,че човек с 2 крави в обора си е фермер в истинския смисъл на думата. За "фермер" светът приема човек,който има кравеферма или свинеферма- не един обор и дъсчена кочина на двора. За тези хора и аз съм загрижен- дори щях да им дам повече от това,което им се дава на Запад но мен няма кой да ме сложи във властта,понеже ще объркам "бизнеса" на червените мафиоти като ги докарам до просешка тояга,а селските ни труженици ще направех милионери!
Някога сме произвеждали всичко, че и сме изнасяли, а сега...да трябва да внасяме ГМО от запада, ако това в целта на онези, които затриват България и народа й..., наистина е страшно.
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация