2. radostinalassa
3. varg1
4. mt46
5. iw69
6. wonder
7. laval
8. kvg55
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. leonleonovpom2
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. milena6
8. dobrota
9. ambroziia
10. vidima
2. lamb
3. sarang
4. wrappedinflames
5. hadjito
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iva971
9. iw69
10. vesonai

Прочетен: 2950 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 27.06.2023 22:55


.
.
„Железният закон на олигархията“ на Роберт Михелс
/.../
За пръв път в пълното си значение „железният закон на олигархията“ формулира Роберт Михелс. Той е немски социолог доразвил Теорията за елита на Вилфредо Парето и Гаетано Моска – основоположници на днешната концепция за елита.
До изводите си Парето и Моска достигат, водени от фактите, че няма равностойни хора и че властта е в ръцете на малцинството – виждания, които по-късно ще бъдат усъвършенствани от Роберт Михелс. Според Парето елитът бива съставляван от управляващи и неуправляващи, непрекъснато сменящи местата си в еволюционното развитие на дадено общество, като народните маси са само „марионетки“ в ръцете на борещия се за власт елит.
Според Гаетано Моска политиката е сфера на борба между управляващи и управлявани. Управляващите винаги са малцинство, което изпълнява всички държавни функции, направлявайки неуправляващата класа както по законен, така и по незакоенен, насилствен начин в името на победата – властта.
След като основите на Теорията за елита са поставени от Вилфредо Парето и Гаетано Моска, Роберт Михелс доусъвършенства идеите им чрез „железния закон на олигархията“, който гласи, че организацията като цяло е олигархия. Според него демократичното управление на дадено общество не може да бъде осъществено. Всяка една голяма организация притежава елементи на олигархично управление. Самото участие на дадена партия в управлението е предпоставка за олигархичен модел, зараждащ се поради нуждата от организация при изпълняване на политическите задължения на партията, без значение от разбиранията, целите и принципите й. Колкото по-голяма е партията, толкова повече е невъзможна борбата за първоначално изградените идеали на членовете и масите, които са я избрали я. След като организационният модел е налице, революционният характер на партията незабавно бива заменен от стремежа към власт.
Всяка една партия след избирането си се централизира, губи връзките си с избирателите си и исканията им – така тя се превръща от глас на народа в самоуправляваща се структура, целяща само и единствено високи управленски постове – превръща се в държава в държавата.
/.../
Борбата на партийните лидери не се състои в отстояването на „светлите идеали“, а в отстояването на собствените си позииции сред другите политически партии по „стълбицата на властта“. От ориентирана към целите и исканията на електората, партията се превръща само в организация, целяща домогването до идеала – власт. Партията се превръща в структура, „асимилираща“ новите си членове, превръщайки ги в олигарси, забравили, че тръгват от народа.
/.../
Освен нуждата от организация, която превръща партията в олигархия, налице са и други причини, диктуващи „железния закон“. Всяка една структура, независимо каква е тя, има нужда от ограничен по брой състав, който да управлява другите, да взима незабавни решения, да се справя с кризисни ситуации, образувайки класата на малцинството. От това следва, че демократичния модел и замисъл като такъв е невъзможен за приложение. Демокрацията като цяло е илюзия, поради редица фактори като природата на човек, природата на организацията и политическата борба. Човек е „програмиран“ да се подчинява. Още от деца основната цел на възпитанието е детето да се подчинява на овластените.
/.../
Лидерите на политическите партии трябва да притежават лични качества като широки познания, силна воля и убеждения, идеи, в които се припознават подчинените им. Лидерите трябва да са с „гъвкаво“ мислене, за да могат да прилагат контрола си както върху масите, така и върху съпартийниците си.
„Железният закон на олигархията“ е неизбежен и необходим за съществуването на дадено общество. Той елиминира демократичното управление. Колкото и да се борят привържениците на демокрацията, тя просто е неосъществима. Дори и да победят, след време моделът им на управление неминуемо се превръща в олигархичен. Безкраен е цикълът на нови борци за демокрация. Идеализмът на демокрацията е вечен, както и копнежът за власт. Властта е порочен кръг, „асимилиращ“ всички негови членове в историческото развитие на обществото.
https://kalinaradeva.wordpress.com/2014/05/08/%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0/
Железен закон на олигархията е принцип от теорията за елита, за първи път формулиран от германския синдикалист и социолог Роберт Михелс през 1911 г. в неговата книга „Политическите партии“. Според този принцип всяка форма на социална организация, независимо от нейната първоначална демократичност или автократичност, неизбежно се изражда във власт на няколко избрани – олигархия (частен случай – номенклатура). Причина за това Михелс вижда в обективната необходимост от лидерство, стремежа на лидерите и организациите да защитят своите собствени интереси, прекаленото доверие на обществото към лидерите и общата пасивност на масите.
/.../
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD_%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0
В буржоазното общество елит са богатите, при реалния социализъм елит беше партийната номенклатура. И едните и другите са преходен елит. Човечеството върви към излъчването на друг елит – духовните водачи.
Не можеш да наречеш Тодор Живков олигарх. За Сталин да не говорим.
Няма "железни" обществени закони. Обществото се управлява от закони, които съответстват на конкретната му обществено–икономическа форма. И понеже обществото се променя, променят се и законите, тоест те са преходни.
В буржоазното общество елит са богатите, при реалния социализъм елит беше партийната номенклатура. И едните и другите са преходен елит. Човечеството върви към излъчването на друг елит – духовните водачи.
Не можеш да наречеш Тодор Живков олигарх. За Сталин да не говорим.
Няма "железни" обществени закони. Обществото се управлява от закони, които съответстват на конкретната му обществено–икономическа форма. И понеже обществото се променя, променят се и законите, тоест те са преходни.
Колкото и да се променят обществата, винаги те са управлявани от малцинства, от елити...
Живков и Сталин са диктатори...
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация