Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.02 23:49 - Митът за Сизиф. Абсурдните стени
Автор: mt46 Категория: Други   
Прочетен: 1741 Коментари: 8 Гласове:
15


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 .
.
.
/.../
Абсурдните стени

Дълбоките чувства, както и великите произведения, винаги изразяват повече, отколкото изказват съзнателно.
/.../
Отбелязвам пак, че всичко това е казвано и повтаряно. Тук се ограничавам в едно бегло подреждане и посочване на очевидните теми. Те преминават през всички литератури и всички философии.
/.../

Първата крачка на разума е да различи вярното от невярното. При това, щом мисълта се обърне към себе си, тя най-напред открива противоречия. Излишно е тук да се стремим да бъдем убедителни. От векове насам никой не е доказал това по-ясно и по-красиво от Аристотел: „Често осмиваната последица от тези мнения е, че те се самоунищожават. Защото, твърдейки, че всичко е вярно, ние утвърждаваме верността на противоположното твърдение и вследствие на това погрешността на собствената си теза (тъй като противоположното твърдение отрича нейната истинност). Ако пък се каже, че всичко е невярно, това твърдение също ще бъде невярно. Ако обявим, че единствено противоположността на нашето твърдение е невярна или че само то не е невярно, въпреки това ще бъдем принудени да приемем безкрайно число верни и неверни съждения. Защото този, който изрича истинско твърдение, в същото време заявява, че то е вярно, и тъй нататък, до безконечност.“

Този порочен кръг е само първата брънка от цял низ, където самовглъбилият се разум се губи в главозамайваща въртележка. Самата простота на тези парадокси ги прави необорими. 
/.../
В психологията, както в логиката, има истини, но не и истина. Думите „Познай себе си“ на Сократ имат толкова стойност, колкото думите „Бъди добродетелен“ в нашите изповедални. Те разкриват един стремеж и в същото време незнание. Това са безплодни игри с големи теми. Те са справедливи само в точните граници на своята приблизителност.
/.../
Казах, че светът е абсурден, и избързах. Сам по себе си светът е неразумен, това е, което може да се каже. Абсурдното се състои в сблъсъка между ирационалното и безумната жажда за яснота, чийто зов отеква дълбоко в душата на човека. Абсурдът зависи толкова от човека, колкото и от света. 
/.../
Най-заразителен от всички е Киркегор, който поне в част от своето съществуване успява не само да открие абсурда, но и да го изживее. Човекът, написал: „Най-истинското безмълвие не е, когато мълчиш, а когато говориш“, се уверява в началото, че никоя истина не е абсолютна и не може да направи задоволително едно съществуване, невъзможно само по себе си.
/.../
Искам да ми бъде обяснено всичко или нищо. И разумът е безсилен пред този вик на сърцето. Духът, разбуден от тази необходимост, търси и намира само противоречия и безумия. Това, което не разбирам, е безсмислено. Светът е населен от тези ирационалности. Той самият, чийто единствен смисъл не разбирам, също е една огромна ирационалност. Ако мога да кажа поне веднъж „Това е ясно“, всичко би било спасено. Но тези хора с охота заявяват, че нищо не е ясно, че всичко е хаос, че човекът запазва само своята проницателност и точно определеното познание за стените, които го обграждат.

/.../
Албер Камю – "Митът за Сизиф", 1942 г.

https://chitanka.info/text/3589-mityt-za-sizif/3#textstart
 



Тагове:   Откъси,   Камю,   МИТЪТ,   Сизиф,   абсурдизъм,


Гласувай:
15


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. kvg55 - mt46,
21.02 23:57
Другарят Албер Камю прекалено и излишно се задълбочава в душата човешка, както и Фьодор Михайлович Достоевски. А поведението на масата от хората е по–просто – да осигурят материалните си потребности, физиологичните си нужди, сигурност и безопасност.
цитирай
2. mt46 - https://chitanka.info/text/3589-mityt-za-sizif/4#textstart
22.02 19:28
Абсурдът има смисъл само тогава, когато не се примиряваме с него.
А. Камю
цитирай
3. mt46 - ...
22.02 19:29
Съществува един очевиден факт, който изглежда напълно абстрактен — въпросът, че човек винаги е в плен на своите истини. Когато веднъж ги е признал, той не може да се откъсне от тях. Трябва поне малко да им се изплати. Човек, осъзнал абсурда, остава завинаги свързан с него. Човек без надежда и осъзнал това, вече не принадлежи на бъдещето.
цитирай
4. mt46 - Шестов
22.02 19:33
Така стигам отново до Шестов. Един изследовател цитира негова мисъл, която заслужава внимание. „Единственият истински изход — казва той — е там, където няма изход за човешкия разсъдък. В противен случай защо бихме имали нужда от бог? Обръщаме се към бог само за да получим невъзможното. Колкото до възможното, хората са достатъчни за неговото осъществяване.“ Ако съществува шестовска философия, мога да кажа, че тя цяла се съдържа в това обобщение. Защото, когато в края на своите разгорещени анализи Шестов открива фундаменталното безсмислие на цялото съществуване, той съвсем не заявява: „Ето абсурда“, а: „Ето бог, нему трябва да се уповаваме, дори той да не отговаря на нито една от нашите разумни категории.“ И за да няма объркване, руският философ добавя, че този бог е може би омразен, достоен за ненавист, неразбираем и противоречив, но колкото по-отвратителен е неговият лик, толкова по-убедителен е той в своето могъщество. Неговото величие е в неговата несъобразност. Нечовешкото в него го утвърждава. Трябва да скочим в небето при него и с този скок да се избавим от илюзиите на разума. Така според Шестов приемането на абсурда е породено със самия абсурд. Да го установим, означава да го приемем и цялото логическо усилие на мисълта му е съсредоточено в това да го извади наяве, за да накара да избликне едновременно огромната надежда, която той пробужда. Още веднъж ще кажа, че това състояние е справедливо. Но тук упорито искам да обсъдя един-единствен проблем с всичките му последици. Не си поставям за цел да изследвам патетичността в една мисъл или в една проява на вяра. Мога да го правя през целия си живот. Знам, че рационалистът се дразни от шестовското поведение. Но чувствувам, че Шестов е по-прав от рационалиста, и искам само да зная дали той остава верен на повелите на абсурда.
цитирай
5. mt46 - Но нали хората имат и духовни, душевни потребности?...
22.02 20:46
kvg55 написа:
Другарят Албер Камю прекалено и излишно се задълбочава в душата човешка, както и Фьодор Михайлович Достоевски. А поведението на масата от хората е по–просто – да осигурят материалните си потребности, физиологичните си нужди, сигурност и безопасност.

цитирай
6. reki4ka - Абсурдът има своята драматична страна.
25.02 17:37
Но има и забавна страна също и аз много обичам да я търся, дори в трудни дни.
Животът, лишен от велик смисъл и грандиозен замисъл е необременен. Съзнанието, което приема спокойно своята ограниченост и не държи всичко да класифицира, контролира и "циментира" е гъвкаво и способно да "вижда" чудесата на живота, възможностите и надеждата.
Споделям само моето виждане,което съм си изградила с опита и четенето на не толкова сериозни философи. :)
цитирай
7. mt46 - Ами добре е, че виждаш и забавната страна... :)
25.02 23:44
reki4ka написа:
Но има и забавна страна също и аз много обичам да я търся, дори в трудни дни.
Животът, лишен от велик смисъл и грандиозен замисъл е необременен. Съзнанието, което приема спокойно своята ограниченост и не държи всичко да класифицира, контролира и "циментира" е гъвкаво и способно да "вижда" чудесата на живота, възможностите и надеждата.
Споделям само моето виждане,което съм си изградила с опита и четенето на не толкова сериозни философи. :)

цитирай
8. mt46 - https://chitanka.info/text/3589-mityt-za-sizif/10#textstart
25.02 23:46
В този смисъл творението е най-истинската абсурдна радост. „Изкуството и само изкуството имаме ние, за да не бъдем убити от истината“ — казва Ницше.

От опита, който се мъча да опиша и да предам в много аспекти, е сигурно, че едно страдание заменя друго. Безразсъдното търсене на забрава, зовът за удовлетворение са сега без отклик. Но постоянното напрежение, което поддържа човека срещу света, организираното безумие, което го тласка всичко да приеме, събуждат в него друга треска. В този свят творението е единствената възможност да поддържаме своя разсъдък и да бележим неговите лутания. Да твориш, означава да живееш два пъти.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: mt46
Категория: Изкуство
Прочетен: 20952784
Постинги: 4042
Коментари: 47327
Гласове: 157477
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2025  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930