Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.10.2022 23:46 - Омировият въпрос. Митология и история
Автор: mt46 Категория: История   
Прочетен: 2806 Коментари: 7 Гласове:
14


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 .

Омир (на старогръцкиΌμηρος, „заложник“ или „този, който е длъжен да следва“) е легендарен (според някои, митиченгръцки епически поет и аед от VIII в. пр.н.е., на когото обичайно се приписва авторството на големите старогръцки епически поеми Илиада и Одисея, краткия комически епос Батрахомюомахия („война между жаби и мишки“), сборника Омирови химни и различни други изгубени или частично запазени произведения като например Маргити. Някои древни автори му приписват и целия епически цикъл, в който са включени и други поеми за Троянската война, както и тивански поеми за Едип и неговите синове.

Днес е трудно да се каже дали Омир е бил историческа личност или изградена идентичност, идеен характер и дали е автор на двата известни епоса, които са в основата на западната литература. Оттук и предизвикателствата на омировия въпрос, дори ако съвременните учени вярват в измислен характер. Въпреки това няколко йонийски града (ХиосСмирнаКими или Колофон) оспорват произхода на аеда и традицията го индивидуализира и представя като сляп.

Сведения за Омир

За живота на Омир не се знае нищо конкретно. Името е известно главно от гръцки области, в които се е говорило на еолийски диалект.[1][2] Няколко легенди му приписват различен произход и родно място. Така в изследванията си Барбара Грациози описва как сатирикът Лукиан го представя за вавилонец на име Тигран, който приема името Омир, след като е пленен от гърците (Όμηρος означава заложник).[3] Когато император Адриан поставя въпроса пред оракула в Делфи, той му отговаря, че Омир произлиза от Итака и е син на Йокаста и Телемах, герои на поемата „Одисея“.[4] Подобни истории изобилстват в античните биографии на Омир.[5]

Според най-разпространената версия Омир е роден в йонийската част на Мала Азия, може би в Смирна или на остров Хиос, а умира на остров Иос.[5] Други селища, представяни за родно място на Омир, са КолофонПилосАргос и Атина.

Противоречиви са и сведенията за времето, през което е живял Омир. Херодот (484406 г. пр.н.е.) твърди, че Омир и Хезиод са живели около 400 г. преди него (Истории, кн. 2), а Тукидид (481397 г. пр.н.е.) споменава за 8 век пр.н.е.. Не е вярно твърдението на късните биографи на Омир, че е живял през времето на Троянската война, тоест през XII или XI век пр.н.е.

Като по-вероятно се приема, че поетът е живял през втората половина на VIII и началото на VII век пр.н.е.

В древността никой не се е съмнявал в съществуването на Омир. Платон (429317 г. пр.н.е.) говори, че този поет „е възпитал цяла Елада“, а Аристотел (384322 г. пр.н.е.) на много места в своите книги се позовава на Омир. Към III век пр.н.е. някои учени в Александрия се усъмнили в авторството на Омир за книгата „Одисея“, но съществуването на поета не е било подлагано на съмнение.

Омировият въпрос

Многократно е разискван въпросът как един и същи поет е могъл да създаде „Илиада“ и „Одисея“, а за „Батрахомиомахия“, Омировите химни и поемите от епическия цикъл преобладава мнението, че са по-късни от двете големи епически поеми.

Сред учените в общи линии се приема, че старият материал на Илиада и Одисея, водещ началото си от VIII век пр.н.е. е преминал през процес на стандартизиране и редактиране. Важна роля изиграва атинският тиран Хипарх, който реформира рецитацията на омировата поезия на фестивала Панатенея. Много изследователи на класическата литература смятат, че тази реформа трябва да е довела до създаване на каноничен писмен текст.

Анализи на структурата и речника на Илиада и Одисея показват, че поемите съдържат редовно повтарящи се фрази; повтарят се дори цели строфи. Възможно е Илиада и Одисея да са били поеми, разпространявани устно, съчинени в даден момент от поет, който е използвал колекция от запаметени традиционни стихове и фрази. Милман Пери и Албърт Лорд изтъкват, че такава развита устна традиция, чужда на днешната писмена култура, е типична за епоса.

Точно кога тези поеми са приели твърда писмена форма, е спорен въпрос. Традиционният отговор е „хипотезата за записването“, според която неграмотният Омир диктува поемата си на грамотен писар през VI век пр.н.е. или по-рано. По-радикални хомеристи, като Грегори Наги, твърдят, че каноничният текст на омировите поеми под формата на ръкопис не е съществувал преди елинистичния период.

Други учени обаче поддържат, че Омир действително е съществувал. Толкова малко се знае за него, че според един крилат израз „поемите не са написани от Омир, а от някой друг със същото име“. Изследователят на класическата литература Ричмънд Латимор, автор на добър поетичен превод на двете поеми на английски, пише научен труд, озаглавен „Омир, коя е тя?“ (Homer: Who Was She?). Самюел Бътлър е по-конкретен, като излиза с теорията за млада сицилианка – автор на Одисея (но не и на Илиада). Тази идея по-късно е разработена от Робърт Грейвз в романа му Дъщерята на Омир.

На гръцки името на поета (Ὅμηρος) означава заложник. Има теория, че това име е получено от наименованието на група поети, наричани хомериди, което буквално означава „синове на заложници“, т.е. потомци на военнопленници. Тези мъже не били изпращани на война, защото тяхната лоялност на бойното поле била съмнителна, така че не загивали в битки.


Историческа достоверност

Друг важен въпрос е евентуалната историческа основа на разказаното в поемите. Възможно е част от достоверността на творбите да е била изгубена при записването им на съвременен елински език, извършено през елинистичния период (III – I век пр.н.е.), т.е. около седем века след смъртта на певеца[7]. Придружителните коментари към Илиада и Одисея започват да изтъкват фактическите несъответствия в произведенията. Съвременните изследователи на класическата литература продължават тази традиция.

Разкопките на Хайнрих Шлиман в края на XIX век започват да убеждават учените, че разказът за Троянската война почива върху историческа основа. От друга страна, изследванията, извършени от Милман Пери и Албърт Лорд върху устния епос на сръбскихърватски и турски език подкрепят тезата, че в устните култури могат да се съхраняват дълги поеми, преди някой да се погрижи да ги запише.[8]

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BC%D0%B8%D1%80

П
П: Доста спорни моменти има в древните писания. Трябва да се прави разлика между митология, епос, фолклор /от една страна/ и история /от друга/... 
Например: "Мирмидоните или Мирмидонците (на 
гръцкиΜυρμιδόνες) са митично ахейско племе от остров Егина. Според някои митове те произлези от Мирмидон, син на Зевс и Евримедуза. Според друг мит след като островът бил обезлюден от страшна чума, Зевс, по молба на Еак, превърнал мравките в страната в човешки същества и затова новият народ започнал да се нарича мирмидонци (от гр. μύρμηξ, „мравки“). И Ахил е митичен герой... Често любителите на историята вярват в разни бабини деветини, разпространяват ги и лъжат, макар и несъзнателно, читателите си...




Гласувай:
14


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. leonleonovpom2 - Здравей, Марине!
08.10.2022 00:41
За съжаление най-древната история почива на митология
Синът написа книга за творбите на Омир Когато ми я даде за мнение, онемях Питах, ти ли си я писал Разсърди ми се! Беше на двадесет и ни няколко години Казах му ,че вече ме е надминал
Дадох я за преглед на проф Карайотов! Каза ,че има безспорен писателски талант, но прогръцката школа ще скочи/ така и стана/! Свързах се с Валерия Фол за рецензия и тя прие! Синът намери професор траколог и той също, като Фол написа положителна рецензия!
Впечатляващото беше,че всъщност книгата е фолклор на по- стари народи, достигнал до гърците и адаптиран за тях!
Между другото ,канадски археолог намери, според описанието в книгата Троя в Херцеговина на река Неретва Стопроцентово покритие!
За Шлиман, чиято жена е милионерка ,се говори че златото е имитирал ,уж случайно , че го е намерил на разкопките? А го е купил от иманяри, намерили го на съвсем различно масто
Така ,че истината за древността има пожелателен и вероятен характер и е, общо взето, относителна!
Не може да се вини ,че видиш ли, някой лъже , а друг казва само истината!
Както казва Каспаров-Дисквалификация на античната история, измислица е! Е, това е крайност, но условност за истината в нея- да!
Лека нощ!
цитирай
2. notfun - иване, бих казала, зарадва ме този/ помирителен тон ):)
08.10.2022 14:19
....аз, 3г с Илиада и Троя, лягах, и ставах.
...тъжно е , ноо, идва Време,
и да 'пораснем', лео..
хубава събота и неделя..

За Шлиман, чиято жена е милионерка ,се говори че златото е имитирал ,уж случайно , че го е намерил на разкопките? А го е купил от иманяри, намерили го на съвсем различно масто
Така ,че истината за древността има пожелателен и вероятен характер и е, общо взето, относителна!
Не може да се вини ,че видиш ли, някой лъже , а друг казва само истината!
Както казва Каспаров-Дисквалификация на античната история, измислица е! Е, това е крайност, но условност за истината в нея- да!
Лека нощ!За Шлиман, чиято жена е милионерка ,се говори че златото е имитирал ,уж случайно , че го е намерил на разкопките? А го е купил от иманяри, намерили го на съвсем различно масто
Така ,че истината за древността има пожелателен и вероятен характер и е, общо взето, относителна!
Не може да се вини ,че видиш ли, някой лъже , а друг казва само истината!
Както казва Каспаров-Дисквалификация на античната история, измислица е! Е, това е крайност, но условност за истината в нея- да!
Лека нощ!
цитирай
3. kvg55 - mt46,
08.10.2022 15:12
Е това е въпросът, който ме мъчи : Защо ние древните българи нямаме своя Омир, "Илиада" и "Одисея".
цитирай
4. mt46 - Здравей, Иване!
08.10.2022 23:43
leonleonovpom2 написа:
За съжаление най-древната история почива на митология
Синът написа книга за творбите на Омир Когато ми я даде за мнение, онемях Питах, ти ли си я писал Разсърди ми се! Беше на двадесет и ни няколко години Казах му ,че вече ме е надминал
Дадох я за преглед на проф Карайотов! Каза ,че има безспорен писателски талант, но прогръцката школа ще скочи/ така и стана/! Свързах се с Валерия Фол за рецензия и тя прие! Синът намери професор траколог и той също, като Фол написа положителна рецензия!
Впечатляващото беше,че всъщност книгата е фолклор на по- стари народи, достигнал до гърците и адаптиран за тях!
Между другото ,канадски археолог намери, според описанието в книгата Троя в Херцеговина на река Неретва Стопроцентово покритие!
За Шлиман, чиято жена е милионерка ,се говори че златото е имитирал ,уж случайно , че го е намерил на разкопките? А го е купил от иманяри, намерили го на съвсем различно масто
Така ,че истината за древността има пожелателен и вероятен характер и е, общо взето, относителна!
Не може да се вини ,че видиш ли, някой лъже , а друг казва само истината!
Както казва Каспаров-Дисквалификация на античната история, измислица е! Е, това е крайност, но условност за истината в нея- да!
Лека нощ!

Древногръцката култура е в основата на европейската... Не може да се докаже, че митовете, "Илиада", "Одисея" и т. н. са взаимствани от други народи...
цитирай
5. mt46 - Не сме били достатъчно цивилизовани, културни...
08.10.2022 23:44
kvg55 написа:
Е това е въпросът, който ме мъчи : Защо ние древните българи нямаме своя Омир, "Илиада" и "Одисея".

цитирай
6. leonleonovpom2 - Здравей, Марине!
09.10.2022 00:30
Древногръцката, може да е в основата на Римската донякъде,с много усровности, ще станат ясни по- долу каквиу но не и на европейската!
Европейската е категорично дело на Рим и на никой друг!Даже провинциите са които са създали са днешните държавиІИспания, Британия, Галия, Германия Куриозното е ,че Тракия и Мизия са служели за ориентир за създаване на Източна Румелия и България!
По простата причина ,че Гърците реално не са имали държавност, как ще създадат държави на други?
Тази глупост е копирана относно Русия Че варанги са създали държавата им, при положение ,че те самите нямат?
А за постиженията, достоиният гръцки професор каза -Ние само сме съхранили постиженията на по напреднали от нас предходни цивилизации !Ясно кои-Египетска, сирийска или финикийска, хетска!
Впрочем, връзката на наричаните траки в нашите земи с Египет беше уловена в книгата на сина и това беше подчертано от рецензентите й
А Краси, защо нямаме не само "Илиада" и "Одисея", а изобщо книжнина ,питай тези фарисеи гърците, какво са правили с нея!
Михаил Арнаудов пише ,че в 17- ти век в Атина не се говори гръцки , а арнаутски ?Един човек не говори в нея гръцки!?
Днешните гърци нямат нищо общо с древните
А на древните куриерската роля е силно преувеличена до авторска!

Лека нощ!
цитирай
7. sorossadistfucking - Бедни са народите без четмо и писмо. Много бедни. Толкова бедни, че и днес избират пастир измежду лисици и вълци
09.10.2022 05:57
mt46 написа:
kvg55 написа:
Е това е въпросът, който ме мъчи : Защо ние древните българи нямаме своя Омир, "Илиада" и "Одисея".


цитирай
Търсене

За този блог
Автор: mt46
Категория: Изкуство
Прочетен: 19167181
Постинги: 3687
Коментари: 45099
Гласове: 148929
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031