2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. gothic
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. ka4ak
8. milena6
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. wrappedinflames
5. hadjito
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. bateico

Прочетен: 3325 Коментари: 9 Гласове:
Последна промяна: 20.01.2023 23:39


.
.
Ще ви разкрия една историческа тайна, която знаят почти всички историци, филолози, любознателни ученици... Началото на славянската писменост е поставено във Великоморавия... Има огромен обем информация по темата, затова ще цитирам само три източника...
Възникването на старобългарската азбука и на славянската писменост е свързано с делото на двамата първоучители Кирил и Методий и на техните ученици, а също така с политиката на Византия и България за влияние над балканските и среднодунавските славяни.
Двамата братя имат най-високо византийско образование, познават добре славянския език, тъй като са родени в Солун от майка славянка, (Методий е роден през 815 г., а по-малкият брат Константин през 826 г.). Те са приближени на императорския двор – Методий заема високата длъжност архонт, а Константин Философ участва в две държавни мисии – при сарацините през 855 г. и при хазарите през 860 година.
От 855 до 862 г. двамата братя работят в манастира „Св. Полихрон” в Мала Азия, съставят първата славянска азбука – глаголица и започват превода на богослужебните книгии заедно със свои славянски ученици.
Когато през 863 г. великоморавският княз Ростислав отправя молба до византийския император да му прати учители, които да проповядват на славянски език, двамата братя Константин Философ и Методий заминават с нова мисия за Великоморавия, където в периода от 863 до 869 г. заедно със своите ученици извършват активна просветителска дейност сред дунавските славяни и обучават стотици свещеници и учители.
На църковния диспут във Венеция Константин Философ защитава успешно правото на славяните да имат свой писмен богослужебен език наравно с гръцки и латински. Кирил и Методий са приети тържествено от папа Адриан ІІ в Рим, папата освещава славянските книги и се отслужва литургия на славянски език.
Константин Философ умира през 869 г. в Рим, приемайки монашеското име Кирил. Отношенията между Рим и Константинопол се изострят и немското духовенство във Великоморавия предприема жестоки гонения на православните проповедници.
След смъртта на Методий на 06.04.885 г. учениците на двамата първоучители са прогонени от Великоморавия и тръгват към България като към своя родина. Княз Борис ги приема радушно, дава им своето покровителство и условия да учат и проповядват на славянски език, чрез което спасява делото на Кирил и Методий.
/.../
https://istoria.bg/1463/sazdavane-na-slavyanskata-pismenost
Великоморавия, или Велика Моравия (на чешки: Velkб Morava, Velkomoravskб řнše – Великоморавска царство; на латински: Moravia Magna), е средновековна славянска държава в Централна Европа.
Съществува от началото на 9 (ок. 830) до началото на 10 век на територията на историческите региони Моравия, Бохемия, Силезия (в днешна Чехия), както и части от днешните Полша, Словакия, Унгария, Австрия.
Предпоставки за нейното създаване са разделянето на Франкската империя и рухването на Аварския хаганат. Пръв неин владетел е Моймир I. Терминът Великоморавия за пръв път се употребява от византийския император Константин VII Порфирогенет в неговия труд „De Administrando Imperio“ („За управлението на империята“, ок. 950 г.).
Столица на Великоморавия е град Велехрад, днес село в Чехия. Тезата на някои унгарски историци (като Петер Юхас[1]), че първоначално Великоморавия се е намирала доста по на юг, между устията на реките Драва и Сава и разширението ѝ на север е станало едва при княз Святополк, а столицата Велеград е гръцката транскрипция на името Белград е напълно невярна.
/.../
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%8F
С началото на великоморавската мисия на светите братя Кирил и Методий се свързва един от най-старите градове в Словакия – Нитра. /.../
Живописният град Нитра, разположен недалеч от Братислава, винаги е заемал водещо място в културния и християнски живот на Словашката държава. Славянската история на града започва през 5 век, когато славяните идват в земите на днешна Словакия. През 830 година пък принц Прибина полага основите на тази църква за своята жена, която е била баварска християнка.
„Това е най-старата и една от най-красивите християнски катедрали в централна и източна Европа. Преживяла е много тежки и бурни времена. Няколко пъти е била изгаряна, разрушавана. Затова част от нея в романски стил, друга в готически и последното й преустройство, в което я виждате сега датира от началото на 18 век. През 60 години на 9 век тук в началото на великоморавската си мисия идват и светите братя Кирил и Методий", заяви Стефан Вало - началник на кабинета на епископа.
/.../
https://bntnews.bg/bg/a/101526-velikomoravskata_misija_na_kiril_i_metodij
В Германия нацизмът пак надига глава
Намалете бройката на хора, които не прои...
Защо още не си опроверган и оплют от блоговите историчари?
Гледаш ли "Войната на буквите"?
Утре пускам постинг по темата. Във филма се казва за наличието в българското царство на славяни по времето на Цар Симеон. Ужас!
Защо още не си опроверган и оплют от блоговите историчари?
Гледаш ли "Войната на буквите"?
Утре пускам постинг по темата. Във филма се казва за наличието в българското царство на славяни по времето на Цар Симеон. Ужас!
Филмът не е правен по оригинални исторически сведения,а според изкривените схващания на днешната историография т.е.- по съвременни фалшификати. Затова той няма доказателствена стойност а само пропагандна,понеже пропагандира панславистките лъжи а не отразява историческата истина.
Защо още не си опроверган и оплют от блоговите историчари?
Гледаш ли "Войната на буквите"?
Утре пускам постинг по темата. Във филма се казва за наличието в българското царство на славяни по времето на Цар Симеон. Ужас!
Не гледам този филм...
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация