2. radostinalassa
3. zahariada
4. bogolubie
5. varg1
6. kvg55
7. gothic
8. planinitenabulgaria
9. mt46
10. samvoin
11. reporter
12. wonder
13. getmans1
14. bosia
2. katan
3. leonleonovpom2
4. mt46
5. ka4ak
6. dobrota
7. ambroziia
8. donkatoneva
9. milena6
10. vidima
2. desitomova
3. lamb
4. siainia
5. hadjito
6. energyawakeningbg
7. metaloobrabotka
8. mimogarcia
9. bateico
10. djani
.
.
Племенни и културни връзки между българския и руския народ
Академик Николай С. Державин
София, 1945
I. ПОКАЗАНИЯ НА СТАРИ ВЕЩЕСТВЕНИ ПАМЕТНИЦИ
Човешките трудови колективи са се създавали в продължителния процес на социално-стопанското строителство и етнографско оформяне чрез племенни кръстосвания и други тесни междуплеменни взаимодействия. Славянският етнографски тип и езикът му са органическа част от световното човечество. Поради това те не могат да се разглеждат без връзка с другите народи на света и особено без връзка с народите от Европейския материк.
Културно-историческото развитие на славяните от най-стари времена до днес показва, че те не са някакъв затворен в себе си, различен от останалите европейски народи, културно-исторически тип. Славяните са народ, който се е образувал в дългия и сложен диалектически процес на оформяне човечеството в неговия европейски дял.
/.../
В известен етап от историческия си развой славянските народи изникнали диалектически из предходния стадий, който се корени в далечни, дълбоки пластове от предисторическото минало на етническите прадеди на славяните. Как са се наричали тия прадеди, ние не знаем. През този стадий за обикновено название на отделните племенни колективи служат най-честа термини, означаващи „хора“, „народ". Такова значение има открай време най-ранният термин, свързан етнически със славяните: венд, мн. ч. венди. Племенните термини, като скит, мари, готи и др., означавали също: човек, мъж, деца, народ, племе [2].
Понеже нямаме преки показания, ние не можем да твърдим, че вендите (или венедите) на Плиний, Тацит и Птоломей (т. е. вендите от I и II в. сл. Хр., без да говорим за по-ранни времена) са били славяни, напълно оформени като етнографски тип. Ние съдим, че те са били славяни, само ретроспективно въз основа на по-късните, отнасящи се към VI в. сл. Хр. показания на Йордан, който разправя, че венети, анти и слави са три имена на един и същ народ; той дори твърди, че венетите (или винидите) в по-голямата си част се наричат славяни и анти. Друго доказателство, че венетите, исторически заовидетелствувани на европейска територия през първите векове след Христа, са били славяни, е немската дума „Wenden“, която и до днес служи за название на славяните: немците наричат така лужишките сърби, а техния език наричат „Wendische Sprache“. От всичко това следва, че вендите или венетите из Плиний, Тацит и Птоломей са били славянски народ.
Но Тацит се колебае, незнаейки към коя група народи да причисли певкините, венетите и фините — към германците или към сарматите, и твърди, че венетите приличали повече на сарматите, с които са сходни до известна, степен по обичаи: водят чергарски живот и се препитават с грабеж; казва, обаче, че все пак, той би отнесъл венетите по-скоро към германците, тъй като те умеят да строят къщи, познават употребата на щита и охотно ходят пеша, понеже са пъргави пешеходци. Всички тия черти, казва Тацит, ги няма у сарматите, които живеят на коне и коли (гл. XVI). Това показващ че в края на първия век след Христа, венетите са стояли в културно-историческо отношение в преходен стадий на развитие и са заемали междинно място между източно-европейските племена,
наречени от автора с колективното име „сармати“. Преди Христа такова колективно име за различните народи от Източна Европа било „скити“, а пък оседналите народи от Централна Европа Тацит нарича, поради географското им местоположение, ,,германци“ [3].
/.../
Така говорейки за славяните и изхождайки от общоприетото в руската наука схващане, за единния глотогоничен и етногоничан процес, ние различаваме най-напред прединдоевропейски или предславянски стадий, в развоя на съответните колективи, когато за славяни, като определен етнографски тип, още не може и дума да става, когато тези колективи в номенклатурно отношение се откриват в по-късните писмени източници най-често под имената „кимерийци", „тракийци", „скито-сколоти“, „сармати“ и др. имена на народи от древността. Това е било времето, когато стопанско-производствените взаимоотношения и културно-историческите връзки между хората са се формирали и развивали нестеснявани от никакви национално-етнографски ограничения и предразсъдъци, освен от тези малобройни правила, на които почивали вътрешнородовите отношения у отделните колективи.
Връзката се определяла от съзнанието, че произхождат от един и същ прадядо и имат общ интерес от физическото самозапазване на колектива.
В оная отдалечена епоха; от културно-историческия живот на човечеството пред нас се разкриват чрез паметници на материалната му култура, големи културно-типови еднаквости, характерно за жителите на обширни територии като тяхно общо културно притежание, независимо от каквито и да било национално-етнографски разграничения.
/.../
През епохата на палеолита е преждевременно да се говори за каквито и да било народи в днешния смисъл на тази дума в интересуващия ни дял от Средна и Източна Европа.
Народи в етнографския смисъл на думата в това време още не е имало, но съществувал комплекс от родови колективи, обединени до известна стенен от общата култура и общото културно наследство, характерни за късния палеолит. Тия колективи съставяли в това отношение известно културно-историческо единство или известен културно-исторически тип, който от своя страна се изявявал като повече или по-малко определен предисторически стадий в културното развитие на човечеството в дадената част от Европа.
/.../
http://www.promacedonia.org/nsd/derzhavin_plemenni_1945.htm
Оптимистична теория за нашия народ
Приказка за българския Народ
06.09.2023 23:06
Може да греши в някои от тезите си, но въпросът за произхода на славяните е все още спорен...
Не бива да пренебрегваме и другите стари извори...
08.09.2023 00:12
Виждаме корена "слов" в названията на държавите Словения, Словакия...
"Словени" е едно от старите названия на славяните... В историческата наука се е възприел и утвърдил терминът "славяни"...
Виждаме корена "слов" в названията на държавите Словения, Словакия...
Точно този корен потвърждава,че правилната дума е СЛОВЕНИ- не е имало никакви "славяни",те са измислени през Ренесанса.
Май умееш да мразиш и да гръмовержеш със самочувствие на богоизбан мажду гои.
Целото ти излияние е едни ЧУСТВА на високомерие. Туй си го имай у дома си.
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация