2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. zahariada
8. iw69
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. gothic
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. ka4ak
8. milena6
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. bateico

Прочетен: 1724 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 09.02 22:43


.
.
/.../
Германия на всяка цена иска да изведе Русия от войната. Залага се на радикалните елементи. Правителството на Кайзера се вслушва в съветите на Александър Парвус, международен аферист, който минава и за теоретик на марксизма в руските и немските социалдемократически среди. Негова е идеята за „перманентната революция”, по-късно развита от Троцки. Талантлив финансист и публицист, човек с безспорно лично обаяние, той (срещу добро заплащане) разяснява на немския Генерален щаб кой всъщност е Ленин и защо може да бъде полезен. Най-вече с фикс-идеята си: да се превърне империалистическата война в гражданска. Русия не се вписва особено в схемите на Ленин. Тя е селска страна. Ако Германия я разгроми – още по-добре. Нали тази страна има най-многобройният пролетариат и тъкмо оттук, по Маркс, ще тръгне пролетарската революция.
Запазена е телеграма до кайзер Вилхелм с мнение от Генералния щаб: да се пропуснат руските болшевики, заедно с пропагандни материали, като им се отделят 2 млн. германски марки с тази цел.
Целта на Германия е ясна – да спечели предимство във войната, но тя не съзнава, че подкрепата за болшевиките е опасен бумеранг. Така става възможна и Баварската съветска република, а в тенденция и появата на „разнояйчния близнак” – националсоциализмът.
Парвус има печеливш бизнес с Русия. Там му помага Урицки – бъдещият ръководител на петроградската ЧК и идеолог на масовите екзекуции.
Ленин настоява заедно с него до Русия да пътуват и меншевики, за да не изглеждат болшевиките като „чисти агенти”.
И, второ, вагонът да е екстериториален (затова е „пломбиран”).
Германия се съгласява и с двете условия. И дава 2 млн. марки за „подривни цели”.
На 3 април Ленин пристига в Петроград (това име Санкт Петербург носи от 1914 г., столицата е официално преименувана заради войната с Германия).
Когато пристигат, той казва на Крупска: „Сега ще ни арестуват”.
/.../
Първата му среща е с Чхеидзе – председателят на Съвета на работническите и войнишките депутати.
Чхеидзе заявява: трябва да сплотим редиците си.
Ленин му обръща гръб и започва речта си така: „Граждани войници, матроси. Империалистическата война преминава в гражданска. Да живее Всемирната съветска революция!”
Първото му обръщение към масите е от балкона на двореца на Матилда Кшешинска, (младежката любов на Николай Романов, на която е посветен филмът „Матилда”, вдигнал толкова шум в днешна Русия). Болшевиките са се самонастанили в зданието.
Отначало говорят Зиновиев и Каменев. После Ленин държи реч цели 2 часа. И отново и отново – за прерастването на империалистическата война в гражданска. Заклеймява Петроградския съвет заради сътрудничеството му с Временното правителство. Публиката е шокирана. Дотогава болшевишкият официоз вестник „Правда” изразява подкрепа на Временното правителство. Ленин се завръща като чужденец и радикал, отначало не е разбиран от никого. Цели 17 години не е бил в Русия. Временното правителство го смята за „бита карта”.
Ленинският лозунг „Цялата власт в ръцете на Съветите!” обаче е доста хитър.
Идеята изглежда демократична, а истината е, че щом Съветите станат болшевишки, те ще провеждат решенията на Ленин.
/.../
Ленин започва да агитира и в армията, и сред другите слоеве на населението. И то с много пари, с германски пари. Със същите тези пари започва да издава 41 вестника – истинска медийна империя. 27 от тях излизат на руски език, останалите – на грузински, арменски, литовски, латвийски, татарски и т.н. Има специален вестник за жените и друг за войниците. Печатат се огромно количество позиви и листовки.
Така фронтът започва да се разпада, без войната да спира. Навред се води агитация и пропаганда.
Поземлената реформа, замислена от Временното правителство, се проваля. Надъхани, селяните палят именията на помешчиците, избиват ги и разграбват имуществото.
На 3 юни в Таврическия дворец, претъпкан с войници и матроси, започва първият Конгрес на Съветите. Меншевикът Церетели, министър на пощите и съобщенията заявява: „Няма в Русия партия, която да иска властта и да може да каже на останалите – махайте се.”
Ленин скача и произнася знаменитите си думи: „Има такава партия”.
Болшевиките наистина се готвят да вземат властта. Цялата власт.
Керенски му отговаря от трибуната: „Когато ни свалите, ще подготвите място за диктатор.” Ленин се изсмива презрително. За него диктатурата (на пролетариата или лично неговата) не е проблем.
Александър Керенски умира през 1970 г. и има възможност да се убеди в прогнозата си.
Ленин също не е голословен.
На 9 юни болшевиките пускат листовки – хората да излязат на улицата. Председателят на Петроградския съвет Чхеидзе не се поколебава да заяви: „Болшевишкото начинание ще се превърне в кървава баня”.
Всички вече сочат Ленин с пръст, сипят се обвинения, че той готви преврат.
/.../
Войниците от Петроградския гарнизон не искат да заминат за фронта. Те се разбират по-добре с болшевиките.
На 3 юли в Петроград има масови демонстрации. Ленин го няма, но на улицата действат Троцки, Каменев и Зиновиев. Троцки е виртуозен оратор, говори навсякъде – иска смяна на властта.
Временното правителство излиза от вцепенението си и започва да действа. Подготвя се арестът на Ленин. На 5 юли Ленин казва на Троцки: „Сега ще ни разстрелят. Това е най-подходящият момент.”
Връщат войска от фронта, за да въведе ред в Петроград. Керенски изважда документи, доказващи връзките на болшевиките с германското военно командване. Решават да публикуват във вестниците само част от документите, останалите оставят за съдебния процес.
Тогава се случва най-невероятното. Председателят на правителството княз Лвов сам звъни по вестниците и ги моли да не публикуват документите. Смята, че е твърде рано.
Петроградският съвет също се колебае и забранява публикацията.
Документите излизат само в един вестник – „Живое слово”. Статията излиза и на листовки. Прокуратурата се самосезира, но пък един прокурор се обажда на Бонч-Бруевич с молба да предупреди Ленин.
Ленин не оставя мемоари, но Троцки в спомените си твърди следното: Ленин е взимал пари от германците и е приел да пътува във вагона, уреден му от фелдмаршал Лудендорф, с думите: „А аз ще му се отплатя по своему”. Ленин е човек без морални скрупули или привързаност към отечеството си. Той гледа само и единствено към властта.
На 5 юли сутринта Временното правителство издава заповед за ареста му. Ленин се измъква от редакцията на „Правда” броени минути, преди там да нахлуят юнкерите.
Шансът е на негова страна. Военните завземат двореца на Кшешинска, окупиран от болшевиките. Ленин се крие при приятелка на Крупска и при болшевишки депутат в Думата.
Ордер за неговия арест е издаден и в Петроград, и в Москва. В Москва той е подписан от Андрей Вишински, бъдещ сталински главен обвинител по време на скалъпените процеси над „враговете на народа”. По-късно именно той арестува всички ленински съратници по заповед на Сталин и то тъкмо като „германски шпиони”. Още една гримаса на историята.
Правят обиск у сестрата на Ленин – Ана Елизарова. Интересен е протоколът от обиска. Съседите разказват, че Улянови са хора с пари (за германски пари никой не споменава). Портиерът свидетелства – Ленин е човек заможен, вози се на автомобил и се държи господарски. Откриват банкови сметки на имената на болшевишки лидери, в които са внесени сериозни суми.
На 9 юли Ленин и Зиновиев – неразделни през последните десет години – бягат в Разлив, знаменитата колибка на Ленин в купа сено. В съветската кинематография там Ленин е показван винаги сам, а всъщност са заедно със Зиновиев.
Болшевиките се покриват. Всички смятат, че с тези радикали е свършено.
В колибката Ленин си обръсва брадата, лепи си перука. Зиновиев пък си пуска брада и си бръсне главата. Преструвайки се на машинисти те се прехвърлят в Хелзинки, Финландия. Троцки е арестуван в края на юли.
/.../
В началото на септември Керенски обявява република в Русия. На 2 септември Троцки излиза от затвора. А Ленин губи търпение във Финландия. На 4 септември той пише второ секретно писмо – болшевиките трябва да завземат властта. Членовете на ЦК нищо не предприемат. Решават да унищожат писмото. Ленин заплашва да се обърне направо към улицата.
На 25 септември Троцки оглавява Петроградския свет. И той става болшевишки. Московският съвет – също. На 7 октомври Ленин тайно се качва на парахода и се връща в Петроград. На 10 октомври се провежда конспиративно заседание на ЦК на болшевишката партия. Ленин, без брада и мустаци, изнася едночасов доклад. Иска въстание. Каменев и Зиновиев са против. За първи път те се обявяват срещу Ленин. Смятат, че трябва да се изчака Учредителното събрание и след това да се тръгне към властта.
Ленин се налага. Резолюцията, написана от него с огризка от молив, е приета.
Всички са наясно какво замислят болшевиките. Керенски също го знае. Вестник „Биржневие ведомости” пише, че болшевиките готвят кръвопролитие. Но никой не предприема каквито и да е действия. Властта е парализирана.
/.../
Ленин се крие в квартирата на Фофанова и нервничи. Троцки цяла седмица не напуска Смолни. Нощува там, а Фофанова тича със записки от Ленин до Троцки и обратното.
Не дават на Ленин да излиза, нали има заповед за неговия арест. Накрая той не издържа и тръгва към Смолни. Тук съветското кино не лъже. Ленин си превързва бузата с кърпа, все едно, че страда от зъбобол. Стига до Смолни с трамвая, по пътя разговаря с кондукторката. Като разбира, че е с леви убеждения, ѝ говори за революцията.
На слизане от трамвая попада на конен патрул от юнкери. Прави се на пиян. Последен шанс за обрат… Патрулът отминава.
Ленин влиза в Смолни.
В 6 ч. сутринта пада Държавната банка.
В 7 ч. – Телефонната палата.
Правителството е без връзка със страната.
Троцки нарича събитията от 24-25 октомври 1917 г. имено така: „Превратът”.
Керенски търси автомобил, за да отиде при армията. Няма такъв. Взимат машина назаем от американското посолство. В 11 ч. сутринта той отива на фронта с кола, на която се вее американско знаменце. Не бяга в женска рокля. Това е измислица на съветската историография.
Зимният дворец е блокиран чак на 25 октомври вечерта. Охраняват го 3000 офицери и женски батальон. Всички те се оттеглят. Антонов-Овсеенко влиза вечерта и арестува правителството, отвежда го в Петропавловската крепост.
Три дни Зимният дворец е оставен на разграбване. Следва втори щурм – атакуват императорските винени изби. Пияни войници стрелят едни в други.
По спомените на Троцки виното се стича в Нева и оттам войниците го пият с канчета.
В това време Ленин и Троцки разсъждават как да сформират правителство, което хем да държи цялата власт, хем управлението да звучи различно. Ленин твърди, че министрите са гнусна, буржоазна дума. Троцки предлага вместо министри да има народни комисари. Така, в хаоса на изстрелите и винените изпарения, Съветът на народните комисари поема властта.
Подготвя се Всемирна революция. Тя ще трябва да заличи (тоест да избие) цели класи, за да създаде „безкласово общество” в още по-светлото бъдеще.
Тони Николов02.11.2017
https://kultura.bg/web/%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC-2/
Гатанка
Две крачки назад. Крачка напред
Крачка надясно. Две крачки наляво...
Що е то?
1. Танцуващият Ленин след революцията.
2. Пияният Ленин по кривия път към комунизма.
М. Тачков
ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН, СИНЕ МОЙ! БЪДИ ЖИВ И ...
Интересен финал на голяма тема с ИИ - Ре...
Тоя гаче е бил там?!
А и ти си бил – видял си пияния Ленин.
"Подготвя се Всемирна революция"?!
Материал от преди 7 години? – мъките на новобуржоазните либерали край нямат!
Тоя глупак що не каже, че Бърнард Шоу е бил пиян, когато писал "Оръжията и човекът"?
Ех, разсмя ме, а смехът преди сън е полезен и здравословен.
Войната отива към загуба, избити са тези, които я започнаха, налага се да се призовават селяни, а тези с кеша си плащат за да не са в окопите или на фронта. Руските, както и съветските "командващи" (по-късно) не ценят живота на войниците си. Царят е тъпанар във военен смисъл (мека германска китка), мисля, че "се пише" главнокомандващ и цялата вина за неуспехите на фронта се приписва на него от спонсорирани медии - журналистите са гладни въшки, които пишат според кеша, а кеш идва не от продажби, а от спонсори.
В много вътрешни градове, хазарската диаспора в последните 10 години търпи погроми, особено, ако не е от покръстените хазари, от типа на Ленин-Бланк или Бронщейн.
Ние и турците като "братушки", също спонсорираме еврейските опити да изведат революция, ние поне на приказки, а турчелята с кеш от местните хазарски диаспори. Разходките на Павус и Троцки в България са свързани с тайни еврейски комитети за събиране на кеш за революцията (освобождението на хазарите от гнета на царизма и любовта на руския и другите "славянски" народи към тях - примерно полският или литовският).
В тази ситуация, селяни от вътрешността на фронта и в "комитетите" на Керенски, цар, който за никакъв хуй не става с царица ... германка, която уж я чукал Распутин е необходима една искра да избухне бурето с гомната на империята ни, разбира се и с малко кеш от Кайзера или дори, малка помощ - оръжие, хазарски дегенерати, доставени през фронта и руска Финландия.
Същото е като днес с нРБ, дето щели да дават 3 милиарда долара да купят Лукойл - с такива пари, могат през Шиши да си купят избиратели и да имат цялата власт под формата на диктатура на "пролетариата", а на селяните (които са не повече от милион по селата на нРБ в едно с мангалите) да обещаят, че цялата земя ще е тяхна и ще могат да си я чуват, продават и даряват на работливи китайци, турци, сирийци..., а защо не и арменци и хазари (според вица - хазар или арменец - миньор и земеделец). Кибуц, да го
Основоположникът на Съветската държава, е лайно - властолюб, без морал и родолюбие.
Ква е тая мания!
Ами, мания маниашка.
12.02 19:59
Тоя гаче е бил там?!
А и ти си бил – видял си пияния Ленин.
"Подготвя се Всемирна революция"?!
Материал от преди 7 години? – мъките на новобуржоазните либерали край нямат!
Тоя глупак що не каже, че Бърнард Шоу е бил пиян, когато писал "Оръжията и човекът"?
Ех, разсмя ме, а смехът преди сън е полезен и здравословен.
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация