Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.01 21:24 - Престъпления на комунистическите режими
Автор: mt46 Категория: История   
Прочетен: 1157 Коментари: 7 Гласове:
11


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 .
.
.

Съветските политически репресии  са престъпна политика на съветските власти срещу широк кръг от хора, признати за социално опасни за държавата или системата по политически , социални , класови , национални , религиозни или други признаци. Тя се е осъществявала както въз основа на нечовешки закони, така и чрез пряк държавен произвол . Целите на репресиите са били задържане на властта от съветския режим, борба с несъгласието, сплашване на обществото и решаване на икономически проблеми. Те са се изразявали в различни форми: лишаване от живот и свобода, изгнание, насилствено преселване, принудителен труд, наказателно настаняване в медицински заведения , лишаване от гражданство, експулсиране от страната, както и лишаване или ограничаване на други граждански права или свободи [ 1 [ 2 [ 3 ] .

Политиката на репресии е започната от новите власти веднага след Октомврийската революция на 25 октомври ( 7 ноември )  1917 г. Тя продължава до падането на съветския режим през 1991 г.
/.../

Репресии по време на сталинския период

С настъпването на принудителната колективизация на селското стопанство и ускорената индустриализация в края на 20-те  и началото на 30-те години на миналия век, както и с укрепването на личната власт на Сталин, репресиите придобиват масов характер. Те достигат своя връх през 1937–1938 г. (виж „ Големият терор “), когато стотици хиляди граждани са екзекутирани или изпратени в лагерите на ГУЛАГ по обвинения в политически престъпления.

Политическите репресии продължават с различна степен на интензивност до смъртта на Сталин през март 1953 г.

Според Н. Г. Охотин, директор на музея на Мемориалното дружество , и А. Б. Рогински , председател на управителния съвет на Мемориалното дружество , ако понятието „жертви на режима“ се дефинира тясно – като лица, арестувани от органите на сигурността и осъдени по политически обвинения от различни съдебни и квазисъдебни органи – „тогава, с малки грешки, броят на репресираните в периода от 1921 до 1953 г. ще възлиза на приблизително 5,5 милиона души“. Ако обаче броят на „жертвите на болшевизма“ включва „не само различни видове депортирани, починали от изкуствен глад и убити по време на провокирани конфликти, но и войници, загинали по фронтовете на многобройни войни, водени в името на комунизма, и деца, които не са родени, защото потенциалните им родители са били репресирани или са починали от глад“, тогава броят на жертвите на режима ще се приближи до 100 милиона души [ 10 ] .
/.../


Източник: Уики на руски



Смята се, че масовият геноцид в комунистическите режими на 20-ти век е причинил между 85 милиона и 100 милиона неестествени смъртни случаи . [ 1 ] Научните изследвания се фокусират върху причините за масовия геноцид в едно общество, въпреки че са публикувани някои често срещани причини за геноцид. Някои по-високи оценки за геноцид включват не само екзекуции по време на масови убийства или чистки на политически опоненти, граждански войни , тероризъм и поземлени реформи , но и смъртни случаи в трудови лагери поради война, глад, болести и преумора. Тези изследователи смятат, че провалите в правителственото вземане на решения и управлението са довели до тези бедствия и въз основа на това заключение те класифицират тези смъртни случаи като „геноцид“...
/.../

 „Комунистически режими“ се отнася до онези страни, които за определен период от историята са твърдели, че се ръководят от марксизма-ленинизма , сталинизма или идеите на Мао Дзедун (наричани още „ комунистически страни “).

Учените използват редица различни термини, за да опишат умишленото убиване... Следните термини се използват за описание на репресии, извършени от комунистически правителства:

  • Геноцид — Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид не включва масовите убийства на политически или социални групи. Защитата на политическите групи беше оттеглена от резолюцията на ООН след втория кръг на гласуване, тъй като много страни, включително Съветският съюз по времето на Сталин, [ 5 ] са очаквали, че главата ще ограничи ненужно правото им да потушават вътрешни вълнения. [ 6 ]
  • Политически геноцид — Терминът „ политически геноцид “ се използва за описание на убийства на политически или икономически групи, които не са обхванати от Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид. [ 7 ] Манус И. Мидларски използва термина „политически геноцид“, за да опише масовите убийства, случили се от Западен Съветски съюз до Китай и Камбоджа. [ 8 ] В книгата си „Капанът за убийства: геноцид през ХХ век “ той прави паралели между убийствата на Сталин и Пол Пот . [ 9 ]
  • /.../
  • Престъпления срещу човечеството — Жак Сенмирлин и Майкъл Ман [ 13 ] смятат, че „ престъпления срещу човечеството “ е по-точно от „геноцид“ или „политически геноцид“, когато се говори за насилието на комунистическите режими. [ 14 ]
  • Унищожаване на класи — Майкъл Ман въвежда термина „унищожаване на класи“... [ 15 ]
  • Терор — Стивън Уиткрофт посочва, че в Съветския съюз термини като „терор“, „чистка“ и „репресия“ (последното обикновено е руско) обикновено са се отнасяли до едни и същи събития и той смята, че по-неутралният термин би бил „репресия“ или „геноцид“. [ 4 ]
  • Терминът „ геноцид “ е дефиниран от Бенджамин Валентино като „умишлено убийство на голям брой некомбатанти“, където „голям брой“ се определя като злонамерена смърт на най-малко 50 000 души за период от пет години или по-малко. [ 16 ] Той прилага това определение към Съветския съюз под управлението на Сталин, Китай под управлението на Мао Дзедун и Камбоджа под управлението на Червените кхмери, като същевременно признава, че по-малки по мащаб геноциди са се случвали и в Корейската народнодемократична република , Виетнам , Източна Европа и Африка . [ 17 ]

  • Холокостът на комунизма — Конгресът на САЩ нарече тези масови убийства „безпрецедентният империалистически Холокост на комунизма“ [ 18 [ 19 ] , а Фондацията за памет на жертвите на комунизма, създадена от Конгреса на САЩ, нарече темата „Холокотът на комунизма“. [ 20 ] Терминът „червен Холокост“ е използван от немския историк Хорст Мьолер и е разгледан и в книгата на Стивън Ротфелд „Червеният Холокост“. [ 21 [ 22 ]
Причини  Идеология

Някои теории, като например тези на Рудолф Рамер, са противоречиви, предполагайки, че комунизмът е бил ясен фактор, допринасящ за Холокоста; [ 23 ] Тази статия не обсъжда академичното приемане на тези теории.

Клаес-Горан Карлсон пише, че „идеологията е система от мисли и сама по себе си не може да извършва престъпления. Въпреки това, индивиди, групи и държави, които се идентифицират като комунисти, извършват престъпления в името на комунистическата идеология или не споменават комунизма, когато обсъждат прекия източник на своите престъпни мотиви.“ [ 24 ]

Според Рудолф Рамел , кланетата, извършени от комунистически режими, могат да бъдат обяснени като комбинация от абсолютна власт и абсолютна идеология – марксизъм . [ 25 ]

„От всички вероизповедания, независимо дали са светски или други“, Ламер определя марксизма като „най-кървавата досега – по-кървава от Инквизицията , католическите кръстоносни походи и Тридесетгодишната война между католици и протестанти . Всъщност марксизмът означава кървав тероризъм, екстремни чистки, смъртоносни концентрационни лагери и ужасяващ принудителен труд, опустошителни изгнания, причинени от човека гладове, извънсъдебни убийства и измамни показни процеси, откровени масови убийства и геноцид.“ [ 26] Той пише , че марксистите всъщност разглеждат процеса си на изграждане на утопия като „война срещу бедността, експлоатацията, империализма и неравенството – и, подобно на истинска война, невоюващите, за съжаление, ще бъдат въвлечени в боевете. Ще има необходими вражески жертви: духовенство, буржоазия, капиталисти, интелектуалци, контрареволюционери, десни, тирани, богаташи и земевладелци. Точно както във война, милиони хора може да загинат, но тези смърти в крайна сметка ще се окажат оправдани, точно както Хитлер беше победен във Втората световна война. За марксистите, които са на власт, целта на комунистическата утопия е достатъчна, за да оправдае всички смъртни случаи.“ [ 26 ]

В книгата си „Червеният Холокост“ Стивън Ротфийлд твърди, че вътрешните противоречия в комунизма „са довели до убийството на приблизително 60 милиона или повече души“ и че „Червеният Холокост“ – кланетата в мирно време и други свързани с тях престъпления срещу човечеството, извършени от комунистически лидери като Йосиф Сталин , Ким Ир Сен , Мао Дзедун , Хо Ши Мин и Пол Пот – трябва да бъдат в центъра на всяка обща оценка на комунизма. Той твърди, че тези лидери „са извършили тежкото престъпление на масов геноцид“. [ 27 ]
/.../
Източник: Уики на китайски






Гласувай:
11


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. mt46 - https://zh.wikipedia.org/wiki/%E5%85%B1%E4%BA%A7%E4%B8%BB%E4%B9%89%E6%94%BF%E6%9D%83%E4%B8%8B%E7%9A%84%E5%A4%A7%E5%B1%A0%E6%9D%80
31.01 22:09
Лична отговорност
Джон М. Томпсън, историк, специализиран в руската и световната история , описва системата на терор, развила се по време на ерата на Сталин, като „неразбираема“. Изследвайки руската история, той предполага, че мащабът на убийствата в Съветския съюз през 30-те години на миналия век до голяма степен се дължи на индивидуалната роля на съветския лидер Сталин – особено като твърди:
"... Тъй като Сталин унищожи архивите и повечето от високопоставените служители, участващи в тях, може никога да не разберем ясно какво е довело до чистките и терора. Рационалните и политическите съображения несъмнено са изиграли роля, но всяко убедително обяснение за този период трябва да обясни характера и прозренията на Сталин. Голяма част от случилото се изглежда правдоподобно само когато се припише отчасти на собственото неспокойно мислене на Сталин, неговата болезнена жестокост и изключителна параноя. Изправен пред критики за необходимите жертви, направени от прекомерната колективизация и бързата индустриализация, Сталин става несигурен (въпреки че установява диктатура над партията и държавата), враждебен и отбранителен, и дълбоко подозрителен към своите минали, настоящи и дори неизвестни бъдещи противници, които кроят заговор срещу него, започвайки да се държи като човек в беда. Той бързо отмъщава на реални или въображаеми врагове. [ 50 ]
цитирай
2. mt46 - В Уики на китайски пише още:
31.01 22:11
Сравнение с други геноциди
Даниел Голдхаген посочва, че комунистическите режими на 20-ти век „са убили повече хора от всеки друг вид управление“. [ 52 ] Други учени, които са изучавали комунизма и геноцида, като Стивън Ротсфийлд , Бенджамин Валентино и Рудолф Ламер , са стигнали до подобни заключения. [ 2 ] [ 26 ] [ 53 ] Ротсфийлд твърди, че „Червеният Холокост“ може да е убил повече хора от „ Холокостът “ и „ Японският Холокост в Азия “ взети заедно и че е бил „поне толкова отвратителен, колкото геноцида на Хитлер “. Ротсфийлд допълнително подчертава, че „въпреки настоящата тенденция за омаловажаване на тежестта на Червения Холокост, като се наблюдава как капитализмът на 20-ти век е убил милиони колонии, предимно чрез изкуствен глад, никой списък с тежки убийства не може да се сравни с общия брой убити хора в Червения Холокост“. [ 53 ]

Марк Аарънс посочва, че зверствата и кланетата, извършени от десни авторитарни и диктаторски режими с подкрепата на западните сили, са сравними с тези, извършени от комунистическия свят, посочвайки примери като окупацията на Източен Тимор от Индонезия , индонезийските кланета от 1965-1966 г. , „изчезванията“ в Гватемала по време на гражданската война и убийствата и държавния тероризъм, свързани с операция „Лешояд“ в цяла Южна Америка . [ 54 ] Винсънт Бевинс твърди, че антикомунистическите кланета , извършени по време на Студената война, са имали далеч по-голямо влияние върху оформянето на съвременния свят, отколкото комунистическите кланета.
цитирай
3. kvg55 - mt46,
01.02 15:01
А бе ей, а мислете като пишете, бе. Е, разбира се, ако не е глупост, е провокация. Комунизмът като идея, наука и практика не е възникнал от нищото. "Политиката на репресии" е започнала с възникването на частната собственост и класовото общество. А днешните буржоазни пропагандатори милионите ги нямате за нищо.
цитирай
4. krumbelosvet - Ти си болен
02.02 02:16
Е Б З, ЕББ
(Едно си баба знае, едно си баба бае.)
Чедо, периодът 1950-88г. е най-плодоносния в нашата история след Освобождението.
Националните катастрофи и бесът на 9-то юнския преврат, това даде силата на БРСДП и после БКП, като отговор на хитлеризма, чийто СЪЮЗНИК беше Бг.
Да, Борис Трети не е фаш, но по неговите думи народът му е русофил, дипломатите - англофили, ОФИЦЕРИТЕ му са германофили, и само той, Борис - българофил
цитирай
5. mt46 - Аз мисля, но ти дали мислиш достатъчно разумно и безпристрастно?...
02.02 21:21
kvg55 написа:
А бе ей, а мислете като пишете, бе. Е, разбира се, ако не е глупост, е провокация. Комунизмът като идея, наука и практика не е възникнал от нищото. "Политиката на репресии" е започнала с възникването на частната собственост и класовото общество. А днешните буржоазни пропагандатори милионите ги нямате за нищо.

Комунизмът е сбъркан още като идеология. Според Маркс е закономерно и логично той да настъпи в най-развитите капиталистически страни /подобно на феодализма и капитализма/. Това обаче не се случва!
Ленин изкривява марксизма, а Сталин съвсем го изкривява и обезчовечава...
Насила хубост не става – казва народът...
цитирай
6. mt46 - Ти си болен, понеже не е нормално да се оправдават престъпленията на сталинизма...
02.02 21:24
4. krumbelosvet - Ти си болен
02:16
Е Б З, ЕББ
(Едно си баба знае, едно си баба бае.)
Чедо, периодът 1950-88г. е най-плодоносния в нашата история след Освобождението.
Националните катастрофи и бесът на 9-то юнския преврат, това даде силата на БРСДП и после БКП, като отговор на хитлеризма, чийто СЪЮЗНИК беше Бг.
Да, Борис Трети не е фаш, но по неговите думи народът му е русофил, дипломатите - англофили, ОФИЦЕРИТЕ му са германофили, и само той, Борис - българофил
цитирай
7. leonleonovpom2 - Марине, жестокостта е човешко к...
04.02 18:11
Марине, жестокостта е човешко качество и е погрешно да се приписва на определен строй само, като отлика от другите?
Посочи строй, в който нещата са като в рая- радост, веселие, песни, безкраен празник!
Няма такъв
Жестоки кланета при всички строеве, предшестващи комунизма!
Двете световни войни комунизмът ли ги разпали? Колониалната система, човешка ли е?
Негрите бяха ли считани за хора?

Сталин е удобна, преекспонирана изтривалка за хора с гузна съвест Много съм чел за него и съм убеден, че манипулират и преувеличават Че всичко приписват на него
Само един пример ще ти дам
Маршал Рокосовски е етнически поляк! Разчитайки на органичната омраза на поляците към руснаците , Хрушчов му възлага да напише разобличителен доклад срещу Сталин
Рокосовски категорично отказва Срещу Сталин никога няма да напише нещо лошо! За него той е СВЕТЕЦ!?
Рокосовски е от най- близкото обкръжение на Сталин Той ли не е наясно с него? Сталин не е жив, страхливците волно демонстрират смелост спрямо него! Рокосовски не е страхливец, обикалял е фронтовата линия, да види как са войниците? Поляк е, стана дума !
Няма никакви задръжки, да оплюе Сталин безмилостно!
Наясно е, че ще бъде уволнен, ако не го направи, както и става
А твърди, че е светец!
Как тълкуваш това- Убиец- светец? От човек, познаващ отлично Сталин!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: mt46
Категория: Изкуство
Прочетен: 22583364
Постинги: 4378
Коментари: 49695
Гласове: 164720
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930