2. radostinalassa
3. varg1
4. mt46
5. iw69
6. wonder
7. laval
8. kvg55
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. leonleonovpom2
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. milena6
8. dobrota
9. ambroziia
10. vidima
2. lamb
3. sarang
4. wrappedinflames
5. hadjito
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iva971
9. iw69
10. vesonai

Прочетен: 5697 Коментари: 30 Гласове:
Последна промяна: 20.06.2021 22:08


.
.
Игорь
Этимология
Происходит от др.-русск. Игорь (Пов. врем. лет, СПИ и т. д.), ср.-греч. ᾽Ιγγωρ (Конст. Багр., Dе adm. imp. 9, 5), также др.-русск. Ин(ъ)гваръ (СПИ). И то и др. из др.-сканд. lngvarr, где первая часть имени — Ing — представляет собой имя скандинавского Бога плодородия (изобилия), а вторая — Varr — означает «воинство, сила». Первая форма более народная, вторая – ближе сканд. источнику. Использованы данные словаря М. Фасмера
https://ru.wiktionary.org/wiki/%D0%98%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%8C
Голол
Происходит от сущ. гоголь — птица из породы уток-нырков, далее из др.-русск. гоголь (СПИ), ср.: укр. го́голь, чешск. собств. Hohol, польск. gogoł «Clangula glaucion», др.-польск. gogolica «fuligula». Ср. также: др.-прусск. gegalis «мелкий нырок», латышск. gegals «нырок» наряду с лит. gaĩgalas «селезень», латышск. gaĩgala «порода чайки», др.-исл. gagl «снежный гусь», голл. gagelen «гоготать». Редуплицированные образования или образования, связанные с гогота́ть, га́га, гага́ра. Использованы данные словаря
М. Фасмера.
https://ru.wiktionary.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8C
Гагарин
Происходит, вероятно, от слова гагара в первоначальном значении — водоплавающая птица преимущественно тёмной или чёрной окраски с громким голосом. Поэтому Гагарой иногда называли черноволосого, смуглого человека. По звуку, издаваемому этой птицей, Гагарой могли также прозвать хохотуна, а отсюда и весельчака-зубоскала.
Фамилия Гагарин относится к древним русским фамилиям. От них произошли три ветви обширного княжеского рода Гагариных.
https://ru.wiktionary.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD
ПП: А според Щапаров тези имена били с български произход. Игор – от "сигор"... Гогол – от "гугла"... Гагарин – от "гага"... Примери за любителска лингвистика... Ех, някои обичат да си врат гагата, дето не им е работата!...
А птиците гогол и гагара дали са с български произход?...
https://shtaparov.blog.bg/politika/2021/06/18/bylgarski-imena-v-iztochna-evropa-igor-gogol-i-gagarin.1765940
Не си прав.
Българското е в основата на световното и особено на руското. Това сочат хаплогрупите
в нета,смяххх и забава
за без пари...
я, скивай и бабабосса м?
Все още не мога да изведа убедително името Игор.
Ингвар е съвсем нормална за Скандинавия тюркоезична конструкция.
За другите две имена - видимо идват от названието на гагарката и пренесено към сходна с нея птица. В нашия език гага и човка се припокриват.
Когато нещо е с общ произход, нека е одушевено, братя и сестри, винаги ще се намери някой от тях да е облагодетелстван за сметка на другите! Било с нахалство, било с измама или с лъжа!
Сега, при положение ,че имаме най- старата държава в Европа с това и име, да се мъчат някои, при това и наши , да изкарат децата по стари от родителите е смешно ! При положение ,че в конкретния случай се търсят корени, да се изкара стъблото по- старо от тях, е смешно!
Русия, началото и е поставено от Киевска Рус А тя е наследник на Кубратова България Че е така го доказват много неща! Езикът им ,религията, с езикът в нея, учудил Българистът Юрий Венелин, какво прави той в нея, големият брат-също, при старите Българи, не че е по-възрастен, а по- голям като обем!
И да смятаме, че в езикът ни са влезли Руски думи, говори най- малкото за липса на самочувствие! От кой руски- староБългарският ли?
Вървеше един списък на признати руски фамилии с Български произход- 500 на брой Не си спомням кой беше авторът, но мисля ,че гласност му даде Чолаков Той не е любител или лаик Българист!Или Явор Шопов, май той беше!? Хабилитиран е ,доколкото знам!
Ние сме оцелели и благодарение на това ,защото сме запазили езика си! Затова Паисий във въведението си надава вой за езика!
Македонската империя е загинала бързо,защото е наложилила не нейният , а чужд език! Гърция я има физически, защото езикът и е наложен постфактум от Англия! Михаил Арнаудов, академикът, пише, че в Атина в седемнадесети век се говори само на арнаутски ?!Няма гърци в Атина!?
В тези петстотин фамилии фигурираха и Гогол , и Гагарин! Тургенев и Толстой- също!по спомени и -Пушкин
Когато ние сме се борели да възкръснем от пепелта, Екатерина Велика се е борела Русия да стане новата ИРИ! Тя дори, оправдала се е с липсата на наша печатана граматика, не е включила Българския в компаративните речници ?А имаше езици от рода на суахили?! Оттам е започнало изместването на Българския от водещото положение, за сметка на производния му руски! И обезличаването му
Извинявай ,но често общият поглед върху обекта дава по-добри резултати от дребнавото взиране в детайлите и уточняването на габаритите им
Както от космоса се виждат неща-рифове, находища на полезни изкопаеми, които специалистите на Земята откриват случайно!?....
Хубава вечер!
Стария език на "пра"-Българите прилича на ведически, авестийски и на "руски"- други въпроси?
Ето за всички нас 30 имена на български благороднически фамилии в руската аристокрация.
Ще чакам нетърпеливо да им извадиш ведическо-авестийския произход.
"АЛАБИНИ – според Веселовски от „алаба”, стара българска дума, означаваща награден. АХМАТОВИ – дворяни от 1582 година, преселници от Казан, от „ахмат” – възхваляван. БАЛАКИРЕВИ – в Литва от ХIV век. Освен прочутия шут Балакирев, има и известен композитор. БАРАКОВ – от „барак” – рошаво куче – дворяни от ХV век в Литва и Твер. БЕРДЯЕВИ – от „берди” – подарен, дворяни край Смолянск. Учени, философи. БИЧУРИНИ – тази фамилия е трансформирана в МИЧУРИНИ, от „бай чура” – богат богатир.
БУЛГАКОВИ – от „булгак” – горд човек. БУНИНИ – Прокуда Бунин, преселник от Казан, от този род е Иван Бунин, носител на Нобелова награда за литература. ГОДУНОВИ – фамилията в известен смисъл е спорна, произход - от „годун” – безразсъден човек. ГОГОЛ – от „гогул” – синя птица, преселници и в Полша, начало в Новгород 1459 г. ГОЛИЦИНИ – родоначалникът Борис Голицин от Казан бил претендент за руския трон. От фамилията има много учени, сенатори, военни.
ДЕРЖАВИНИ – от Казан. ЕЛЦИНИ – от „елч” – глашатай, дворяни от ХVI век.
ЖДАНОВИ – от „видждан” – религиозен фанатик. Заселили се в Русия по времето на Димитър Донски. КОРСАКОВИ – родоначалник Корсак, преселил се в Литва в края на ХIV век, от „корсак” – степен кон. Композитори, учени, военни. КОЧУБЕЙ – князе, Василий Кочубей, съратник на Петър І – от „коч” и „бей” – скигнически бей (княз). КУПРИНИ – в автобиографията си писателят А.И. Куприн пише, че прадедите му произхождат от град Наровчат. КУТУЗОВИ – от „кутуз” – сприхав, луд. НАГИ – руска фамилия, български князе от Казан.
Да си спомня някой героя от Унгарската революция от 1956 Имре Наги (?) РАХМАНИНОВИ – от „рахман” – милостив, много разпространена фамилия в древен Казан. От тази фамилия е композиторът Сергей Рахманинов. СУВОРОВИ – воини от ХV век, дворяни в Бежецк и Кашин, от „сувор” – конник. Легендата, че родоначалник е шведът Сувор, преселил се в Русия през 1662 година, е измислица. ТИМИРЯЗЕВИ – Тимиряз се преселва през 1403 година, за да служи на Великия княз Василий Димитриевич.
От „тимир я з” – железен воин. ТУРГЕНЕВИ – руски дворяни от ХVI век, преселили се родоначалници още през 1440 година. От „турген” – бистър, смел. Писателят Тургенев е от този род. ТУХАЧЕВСКИ – от „тухачи” – знаменосец. УЛЯНОВИ – фамилията е доста разпространена, води началото си от „улан” – юнак, момък, конник. УШАКОВИ – покръстени при Юрий и Роман, преминали на киевска служба, от „ушак” – дребен, нисък човек. ХРУШЧОВИ – първите преселници имали и фамилен герб, заселили се в Тулския уезд.
ШЕРЕМЕТИЕВИ – много знатна руска фамилия, графове, князе. Според А. А Зимин началото поставя Андрей Кобъла, преселил се през ХIII век при Александър Невски. Според Баксанов произходът е от българо-чувашката дума „шеремет” – нещастник, клетник. ШУКЛИНИ – ШУКШИНИ – дворяни от 1628 година, преселили се в Рус вероятно през 1455 година. От „шукля” – красиви мигли.
Опитвай, докато стане :):):)!
19.06.2021 21:47
Обособяването на фамилиите на населението порядъчно е изостанало в сравнение със Западна Европа и България. Дори през 1897 година се оказва след преброяването на населението, че 75 процента от руските граждани, особено сред селското население, нямат фамилии. Самоличността се доказвала, ако е необходимо, не с фиксирани документи, а с така наричани улични фамилии или с имената на известни съседи. Придобиването на фамилии е дълъг процес и завършва едва при съветската власт, когато се извършва масова паспортизация през декември 1932 – януари 1933 година.
Фамилии имали преди всичко дворянските родове и всичко може би е започнало под влияние на вливането на българската аристокрация в руския елит. Документирано е, че през 1555 година се говори за „държавно родословие” и паспортизация на знатните фамилии. Българските фамилии коренно се различават от традиционно руските. Последните са обикновено или на географски признак, или търговско-стопански, или на базата на прякори.
АХМАТОВИ – дворяни от 1582 година, преселници от Казан, от „ахмат” –
възхваляван.
БУЛГАКОВИ – от „булгак” – горд човек.
КОРСАКОВИ – родоначалник Корсак, преселил се в Литва в края на ХIV век, от „корсак” – степен кон. / Произхожда от думата от тюркски произход "карсак" (karsak - кратко). http://www.rodon/other/trs.htm#a13 1. KORSAK (татари.) Малка степна лисица, чиято козина е доста скъпа. Обяснение на 25 000 чужди думи, които са влезли в употреба в руския език, със значението на техните корени. - Михелсън АД, 1865 г. 2. КОРСАК (татари.) Малко хищно животно от рода кучета, което прилича на лисица . Речник на чужди думи, включени в руския език. - Чудинов А. Н., 1910./
16:21
"Който свари, той ще натовари!
Когато нещо е с общ произход, нека е одушевено, братя и сестри, винаги ще се намери някой от тях да е облагодетелстван за сметка на другите! Било с нахалство, било с измама или с лъжа!
Сега, при положение ,че имаме най- старата държава в Европа с това и име, да се мъчат някои, при това и наши , да изкарат децата по стари от родителите е смешно ! При положение ,че в конкретния случай се търсят корени, да се изкара стъблото по- старо от тях, е смешно!
Русия, началото и е поставено от Киевска Рус А тя е наследник на Кубратова България Че е така го доказват много неща! Езикът им ,религията, с езикът в нея, учудил Българистът Юрий Венелин, какво прави той в нея, големият брат-също, при старите Българи, не че е по-възрастен, а по- голям като обем!
И да смятаме, че в езикът ни са влезли Руски думи, говори най- малкото за липса на самочувствие! От кой руски- староБългарският ли?
Вървеше един списък на признати руски фамилии с Български произход- 500 на брой Не си спомням кой беше авторът, но мисля ,че гласност му даде Чолаков Той не е любител или лаик Българист!Или Явор Шопов, май той беше!? Хабилитиран е ,доколкото знам!..."
Киевска Рус не наследява Кубратова България...
Хайде да не си ги мерим – с руси, със сърби, с гърци, с чехи и т. н.! Това е инфантилно! Всеки народ, всяка държава има плюсове и минуси, възходи и падения... А и няма особено значение кой е бил по-първи, по-древен... Защото след време вторият, третият, четвъртият може да стана първи, може да се разместят позициите, както и става в историята...
Имам един прост и логичен въпрос. Защо посочените от теб имена Игор, Гогол и Гагарин не се срещат в българския език!?...
Трудно понасям лъжите, фалша, спекулациите... Едва ли ще ми стигне времето да критикувам всичко смешно и абсурдно! Не знам китайски, нито гръцки език... Човек не може да обхване милиардите публикации в Интернет...
Гоголите са род патици. Родината им е С. Америка. Благодарение на летописите обаче се знае, че дори в Киевска Рус гоголите са били ценени заради пуха и са отглеждани на сушата. Фразеологизмът „да ходиш с гогол“ се формира чрез сравняване на човек с нея...
Не си прав.
Българското е в основата на световното.
Ако от това не се появят, заглавието е "500 руски фамилии с Бълтарски произход"
Относно генетиката на Българите!
Интересен е идводът му ,че 9 от десетте най-близки до нас народи са западноевропейски !? Да не го разказвам, трябва да се види!
Имам един прост и логичен въпрос. Защо посочените от теб имена Игор, Гогол и Гагарин не се срещат в българския език!?...
По същата причина,по която имената СТАНКЕ и БЛАЖЕ не се срещат в Русенско а имената ПРОЙЧО и КОЙО- в Струмишко!
20.06.2021 21:57
Ако от това не се появят, заглавието е "500 руски фамилии с Бълтарски произход"
Имам един прост и логичен въпрос. Защо посочените от теб имена Игор, Гогол и Гагарин не се срещат в българския език!?...
По същата причина,по която имената СТАНКЕ и БЛАЖЕ не се срещат в Русенско а имената ПРОЙЧО и КОЙО- в Струмишко!
Срещат се обаче Станка, Станчо, Блажо, Блажка /които са със същите корени/...
В един научен форум биха те скъсали от подигравки за такава публикация...
В един научен форум биха те скъсали от подигравки за такава публикация...
Ще скъсам гьона с документи и факти на всеки спекулант,който се опита да говори глупости по адрес на Българите!
Ти не бързай да тръбиш,че все друг бил вършел нашата работа,за да не се уапеш!
Ако от това не се появят, заглавието е "500 руски фамилии с Бълтарски произход"
"Българският" произход на тези фамилии е спорен,понеже им е вменен от руско-татарски лъжеисторици и спекуланти към края на ХХ-ти век!
Ето за всички нас 30 имена на български благороднически фамилии в руската аристокрация.
Ще чакам нетърпеливо да им извадиш ведическо-авестийския произход.
"АЛАБИНИ – според Веселовски от „алаба”, стара българска дума, означаваща награден. АХМАТОВИ – дворяни от 1582 година, преселници от Казан, от „ахмат” – възхваляван. БАЛАКИРЕВИ – в Литва от ХIV век. Освен прочутия шут Балакирев, има и известен композитор. БАРАКОВ – от „барак” – рошаво куче – дворяни от ХV век в Литва и Твер. БЕРДЯЕВИ – от „берди” – подарен, дворяни край Смолянск. Учени, философи. БИЧУРИНИ – тази фамилия е трансформирана в МИЧУРИНИ, от „бай чура” – богат богатир.
БУЛГАКОВИ – от „булгак” – горд човек. БУНИНИ – Прокуда Бунин, преселник от Казан, от този род е Иван Бунин, носител на Нобелова награда за литература. ГОДУНОВИ – фамилията в известен смисъл е спорна, произход - от „годун” – безразсъден човек. ГОГОЛ – от „гогул” – синя птица, преселници и в Полша, начало в Новгород 1459 г. ГОЛИЦИНИ – родоначалникът Борис Голицин от Казан бил претендент за руския трон. От фамилията има много учени, сенатори, военни.
ДЕРЖАВИНИ – от Казан. ЕЛЦИНИ – от „елч” – глашатай, дворяни от ХVI век.
ЖДАНОВИ – от „видждан” – религиозен фанатик. Заселили се в Русия по времето на Димитър Донски. КОРСАКОВИ – родоначалник Корсак, преселил се в Литва в края на ХIV век, от „корсак” – степен кон. Композитори, учени, военни. КОЧУБЕЙ – князе, Василий Кочубей, съратник на Петър І – от „коч” и „бей” – скигнически бей (княз). КУПРИНИ – в автобиографията си писателят А.И. Куприн пише, че прадедите му произхождат от град Наровчат. КУТУЗОВИ – от „кутуз” – сприхав, луд. НАГИ – руска фамилия, български князе от Казан.
Да си спомня някой героя от Унгарската революция от 1956 Имре Наги (?) РАХМАНИНОВИ – от „рахман” – милостив, много разпространена фамилия в древен Казан. От тази фамилия е композиторът Сергей Рахманинов. СУВОРОВИ – воини от ХV век, дворяни в Бежецк и Кашин, от „сувор” – конник. Легендата, че родоначалник е шведът Сувор, преселил се в Русия през 1662 година, е измислица. ТИМИРЯЗЕВИ – Тимиряз се преселва през 1403 година, за да служи на Великия княз Василий Димитриевич.
От „тимир я з” – железен воин. ТУРГЕНЕВИ – руски дворяни от ХVI век, преселили се родоначалници още през 1440 година. От „турген” – бистър, смел. Писателят Тургенев е от този род. ТУХАЧЕВСКИ – от „тухачи” – знаменосец. УЛЯНОВИ – фамилията е доста разпространена, води началото си от „улан” – юнак, момък, конник. УШАКОВИ – покръстени при Юрий и Роман, преминали на киевска служба, от „ушак” – дребен, нисък човек. ХРУШЧОВИ – първите преселници имали и фамилен герб, заселили се в Тулския уезд.
ШЕРЕМЕТИЕВИ – много знатна руска фамилия, графове, князе. Според А. А Зимин началото поставя Андрей Кобъла, преселил се през ХIII век при Александър Невски. Според Баксанов произходът е от българо-чувашката дума „шеремет” – нещастник, клетник. ШУКЛИНИ – ШУКШИНИ – дворяни от 1628 година, преселили се в Рус вероятно през 1455 година. От „шукля” – красиви мигли.
Опитвай, докато стане :):):)!
Тези имена и фамилии не са Български друже- те са прекръстени на такива през ХХ век от разни татарски спекуланти! Някои от тези Българи,които живеят между Волга и Черно море са приемали ислямската именна система докато са били мюсюлмани- затова между тях се срещат и ислямски имена. За ислямизирания човек никакво кръвосмешение не е срамно- затова в ония години някои наши се смесили с прииждащите от изток тюрки и татари,а много от тях променили и езика си. Това е отговора на твоето питане- своя роден Български са запазили само онези нашенци,които живеят между Дунав и Самара!
21.06.2021 17:16
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация