2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. gothic
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. ka4ak
8. milena6
9. donkatoneva
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. bateico


„Състояния“ и „процеси“
Съвкупността от представените дотук факти показва, че системата от категории, лежащи в основата на концепцията за обществените формации, по принцип е неприложима към етногенезиса. Тази система определя „състоянието“ на обществото в зависимост от начина на производство, който пък, от своя страна, зависи от равнището на производителните сили, с други думи — от техносферата. Такава система на отчитане е много удобна при изучаване на историята на материалната култура, държавните институции, стиловете в изкуството, философските школи или, накратко, на всичко, което е създадено от ръцете на хората. През XX в. тя стана толкова обичайна, че мнозина взеха механично да я пренасят при анализа на етногенезиса, като издигат например следните тези: 1) „етносът е социална общност на хората“ [127, с. 74]; 2) „етносът, както и класите, не са социална организация, а аморфно състояние, което приема всякакви социални форми — племе, съюз от племена, държава, църква, партия и т.н., при това не една, а едновременно няколко форми“.
Освен това се препоръчва „етносът да не се бърка с биологичните категории, каквато е расата, и с различните видове социални организации…“. [15, с. 77] Ако първото определение тутакси става на пух и прах от изтъкнатите дотук примери, то второто заслужава подробно да бъде разгледано, тъй като въз основа на такова, макар и несъзнателно мнение са градени и са се разпадали империи, което, естествено, се отразявало на съдбите на подчинените им народи.
Понятието „състояние“ е характерно и за природата, и за обществото. В природата състоянията са четири: твърдо, течно, газообразно и плазмено. Преходът на молекулата на невъзприемчивото вещество от едно състояние в друго изисква допълнителен разход на енергия, равен на скритата топлина на топене или изпаряване. Този преход е рязък и кратък, като при това процесът е обратим. При живото вещество в биосферата такъв преход е свързан с гибелта на организма и е необратим. Това би могло да означава, че за организма има само две състояния: живот и смърт, но доколкото смъртта е унищожаване на организма като цялост, е глупаво да наричаме този момент от прехода „състояние“.
Що се отнася до живота на организма, то той също не е „състояние“, а процес от раждането през зрелостта и старостта до смъртта. Аналог на процеса на живот при невъзприемчивото вещество е кристализацията на минералите и последващият метаморфизъм, т.е. превръщането им в аморфни маси под влияние на температурата и налягането.
Когато изследваме „състоянията“ и „процесите“, винаги използваме различна методика. „Състоянията“ ги класифицираме по всякакъв произволно избран принцип, подходящ за обхващане на явлението като цяло. За „процесите“, особено за тези, които са свързани с еволюцията и формообразуването, е необходима систематика, основана на йерархичния принцип, т.е. на взаимната зависимост или съподчинеността на приличащи си, макар и не идентични групи от различен ранг. Такава е систематиката на Карл Линей, усъвършенствана от Чарлз Дарвин. Йерархичният характер на системата на органичния свят е обусловен от протичането и характера на еволюционните процеси, неотделими от живота и задължителни за него. Но веднага щом животът стигне до своя край, възниква „състояние“ на по-бързо или по-бавно разложение под въздействието на средата, макар тя да се състои от други мъртви „състояния“, също така подложени на необратима деформация. Следователно за организма, включително и за човешкия, има само един начин да се озове в „състояние“ да стане мумия, а за етноса — да се превърне в археологическа култура.
Друго нещо са техносферата и свързаните с нея производствени отношения. Там има „състояния“. Тракторът лесно става на вторични суровини, а вторичните суровини могат да се превърнат в трактор. Трябва само да изразходваме известно количество (уви, доста много) енергия. „Състояния“ има и в социалния живот. Днес те се наричат граждански състояния и се регистрират от съответните служби за бракосъчетания. По-рано са ги наричали съсловия (etat). В преносен смисъл можем да наречем „състояние“ и класовата принадлежност, но трябва да помним, че тя е продукт на производствените отношения и на производствените сили, т.е. също е част от техносферата. Това състояние е твърде неустойчиво. Воинът, попаднал в плен, става роб, а когато избяга, може да стане феодал. Да въвеждаме йерархичния принцип в съдбата на такъв човек няма нито смисъл, нито нужда: в случая е достатъчно просто да определим моментното му състояние. И така смяната на социалните състояния е подобна (макар и да не е идентична) на смяната на природните състояния: те са обратими и за преминаването от едно състояние в друго е необходимо да бъде вложена допълнителна енергия. А етносът такъв ли е? Можем ли, като направим усилие, да сменим етническата си принадлежност? Очевидно не! И само това дори показва, че етносът не е „състояние“ (още по-малко гражданско), а процес.
Аберацията, подхранваща концепцията за етноса като „състояние“, е свързана с липсата на историческа перспектива у наблюдателя. Процесът на етногенезиса затихва напълно без странични смущения в рамките на 1200–1500 години, докато ученият посвещава на планираната тема една-две, максимум три години. Затова миналото му изглежда като калейдоскоп, без система и закономерности, и той, като отбелязва няколко изменения в ограничен регион и в една епоха, вижда само камара от „състояния“, които не са свързани едно с друго, а само съвпадат по място и по време. Така, преди да възникне геоморфологията, хората не свързвали наличието на тераси с ерозията, предизвиквана от течащите някъде долу реки, а планините смятали за вечни, едва ли не изконни форми на релефа. За съжаление всички доказателства в науката са ефективни при определена степен на ерудиция на опонента. Дори хелиоцентричната система на Коперник-Кеплер убедила само тези, които през XVII и. имали достатъчна представа от астрономия, а откритието на Мендел било повторено от Де Врис[1].
Вторият аргумент срещу концепцията за „състоянието“ са размитите граници между етносите в зоните на етнически конфликти. Ако гражданското (т.е. социалното) състояние може да бъде променено изведнъж, например: да получиш като награда благороднически сан, да бъдеш разжалван във войник, да те продадат в робство или да те освободят от робство и т.н., то етническите контакти в долината на Хуанхъ, в Константинопол или в Северна Америка винаги са били мъчителен и дълъг процес с множество вариации в смисъл, че резултатите от смесването на етносите (т.е. появата на метиси) често са неочаквани и във всеки случай винаги са неуправляеми. Това се обяснява с факта, че така и не е разработена етнологическа теория, която би позволила учените да не правят изводи слепешком, а да отчитат последствията от етническите процеси.
Лев Гумильов – "Етногенезисът и биосферата на Земята"
https://chitanka.info/text/20637-etnogenezisyt-i-biosferata-na-zemjata/10#textstart
Глупост някаква. Класата е точно социално понятие. И никак не е аморфна , а доста организирана, особено ако има начело си политическа партия.
Глупост някаква. Класата е точно социално понятие. И никак не е аморфна , а доста организирана, особено ако има начело си политическа партия.
Какво представлява селската класа, каква е тяхната социална организация?... Работниците в различните сфери /а дори и в една сфера/ може да членуват в различни партии, а може и да са безпартийни... Днес може да са работници, а утре – безработни...
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация