2. radostinalassa
3. wonder
4. varg1
5. mt46
6. iw69
7. kvg55
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. bezistena
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ka4ak
7. milena6
8. dobrota
9. vidima
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. bateico


.
.
Детерминизмът[1] е философската теория, според която всяко събитие, включително човешкото съзнание и действия, е причинно предопределено от непрекъсната поредица от по-ранни събития. Основно последствие от детерминистичната философия е, че свободната воля е илюзия. Сред философите, които се занимават с тази тема, са Пиер-Симон Лаплас, Артур Шопенхауер, Дейвид Хюм, Томас Хобс, Имануел Кант[2].
Видове детерминизъмСъществуват няколко вида детерминизъм:
- Причинно следствен детерминизъм – теорията, че всяко действие се дължи на предишни събития и условия и на законите на физиката. Тоест често нечиите намерения, избори и действия са неотменима част от причинно-следствената верига и са причина за неотменимо следствие. Според теорията има непрекъсната връзка между събитията от началото на Вселената и момента, в който четете това.
- Номологичен детерминизъм – най-честата форма на причинно следствения. Миналото и настоящето определят бъдещето изцяло и необходимо от абсолютните закони на физиката. Всяко следствие е резултат от предишни събития. Това добре се илюстрира с мисловния експеримент „Демонът на Лаплас“ – ако някой (Демон) знае точното място и движеща сила на всеки атом във Вселената, миналите и бъдещите им стойности мога да се сметнат точно от Нютоновите закони.
- Необходизмът е метафизичен принцип, отричащ вероятностите. Има точно един начин за Света да съществува. Левкип твърдял, че няма непричинени събития, че всичко се случва с причина и по необходимост.
- /.../
Левкип е древногръцки философ. Приема се, че той пръв изказва хипотезата за атомния строеж на света. Написал е „Големият световен ред“ и „За ума“, но тези трудове не са оцелели до наши дни.
За Левкип говорят древногръцки историци, но Диоген Лаерций споменава, че според Епикур и Хермарх той не е съществувал реално.[1] На Левкип се приписват най-важните аспекти на атомизма. Основен проблем според Левкип е търсенето на единство и многообразие. Единство – от единството на атома, който е олицетворение на пълнотата. Но за да се движат атомите е необходимо да съществува празно пространство. Левкип описва атома като неделима пределно малка частица, от която е създадено цялото многообразие на света. Атомът се намира в непрестанно движение – от него се създават различни комбинации.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%B2%D0%BA%D0%B8%D0%BF
Здравейте, черници
Библията - попски хитрости или Божие сло...
Загубеното да заменим с Хелвеций - "За ума"
Загубеното да заменим с Хелвеций - "За ума"
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация