2. radostinalassa
3. varg1
4. mt46
5. iw69
6. wonder
7. laval
8. kvg55
9. zahariada
10. kunchev
11. reporter
12. djani
13. getmans1
14. leonleonovpom2
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. milena6
8. dobrota
9. ambroziia
10. vidima
2. lamb
3. sarang
4. wrappedinflames
5. hadjito
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iva971
9. iw69
10. vesonai

Прочетен: 4364 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 25.03.2023 21:56


.
.
Случва се Профанчев да мяучи,
че е от професори по-учен!...
Дрънка и похвали само чака.
Ах, по-умен е от пет глупака!...
Марин Тачков
Пет основни разлики между тъпите и умните
Автор: Труд
86% от хората живеят с убеждението, че са неразбрани гении. Почти толкова - 84 на сто, са сигурни, че са по-умни от повечето от познатите си. 93% са уверени, че са по-умни от политиците и депутатите и по-добре биха се справили с тяхната работа. Голям и клонящ към стоте процента е и делът на футболните фенове, които разбират повече от съдията и от треньора на любимия си отбор.
Като цяло - умни парчета сме!
Но ако все пак искаме да проверим доколко сме прави в убеждението си, ето ги петте неща, които отличават умния човек от глупавия.
1. Глупаците обвиняват.
Винаги някой друг им е виновен, което е крайно непрофесионално. Ако непрекъснато се оправдаваш с другите, за всички става ясно, че не си от най-умните. Да бягаш от отговорност никога не е добра идея. Поеми си вината по-добре. Умните хора знаят, че който не работи, той не греши. Гафът е възможност да се поучиш и следващия път да не допускаш същата грешка. Неврологът Джейсън Моузър от Мичиганския университет е установил, че мозъкът на умните хора реагира по различен начин на грешките.
2. Винаги са прави.
За един неособено интелигентен човек е важно да е прав. При конфликт умният лесно успява да разбере аргументите на отсрещната страна. Те са в състояние да ги вземат предвид и да ги използват при собствената си аргументация.
Сигурен знак за висок интелект е умението да видиш нещата и под друг ъгъл, от различна гледна точка. Умните хора са отворени за нова информация и промени в параметрите.
Глупавите от своя страна ще спорят до дупка и няма да отстъпят от позицията си, независимо от това какви аргументи им давате. Това означава, че тези хора едва ли биха разбрали, че спорят с по-умен и по-компетентен човек.
Това надценяване на собствената компетентност е известно като ефект на Дънинг-Крюгер - когато недостатъчно умни хора смятат, че имат илюзорно превъзходство и погрешно оценяват способностите си много по-високо от средното, като в същото време подценяват останалите.
“Ако сте некомпетентен, няма начин да разберете, че сте некомпетентен”, обясняват психолозите, открили този ефект. Това, естествено, не значи, че умните винаги смятат, че другите хора са прави. Все пак те слушат и преценяват, преди да вземат решение.
3. На конфликтите реагират с агресия.
И най-умният човек може да се вбеси в някакъв момент. Но глупаците директно палят клечката - всеки път, когато нещата не стават така, както те искат. В момента, в който усетят, че губят контрол над ситуацията, те се опитват да затвърдят позицията си с гняв и агресивно поведение. Между другото, има пряка връзка между агресивното поведение и ниския коефициент на интелигентност.
4. Нуждите и чувствата на другите не ги интересуват.
Емпатията - способността да влезеш под кожата и да съчувстваш на другите, е типична за интелигентните. Те лесно разбират гледната точка на другия. Ръсъл Джеймс от Тексаския технологичен институт е доказал след изследване на хиляди американци, че хората с високо IQ са по-склонни да дават, без да очакват нищо в замяна. Умният човек по-добре може да разбере нуждите на околните и е по-вероятно да се опита да помогне.
Не толкова умните хора от своя страна трудно могат да приемат, че не всички хора мислят като тях и да се съгласят с чуждото мнение. Това да направят нещо за другиго, без да имат някаква полза, им се струва глупаво.
5. Имат чувство за превъзходство.
Интелектуално ощетените изпитват чувство за превъзходство над останалите хора. Интелигентните се опитват да помогнат на другите и да ги мотивират. Те го правят, защото не се чувстват застрашени, че ще бъдат изместени. Имат здравословно самочувствие и са достатъчно умни, за да могат да преценят собствената си компетентност. В това време глупавите използват трикове, които според тях ще ги поставят в по-добра позиция - клеветят и злепоставят другите хора. Неинтелигентният човек е уверен, че стои над останалите хора. Той не се колебае да осъди нечия постъпка. Предразсъдъците никога не са белег да висок интелект. Канадско проучване на университета “Брок” в Онтарио е открило, че хората с нисък коефициент на интелигентност обикновено са застъпници на смъртното наказание, хомофоби и расисти.
/.../
https://trud.bg/%D0%BF%D0%B5%D1%82-%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83-%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D1%83%D0%BC%D0%BD/
“Ако сте некомпетентен, няма начин да разберете, че сте некомпетентен”,
обясняват
26.03.2023 10:19
25.03 22:04
а, това е 'Летящата' Лема..на Дънинг-Крюгер..
“Ако сте некомпетентен, няма начин да разберете, че сте некомпетентен”,
обясняват...
/.../
Имах преподавател – проф. Анчев. Той е прототип на един от героите в пиесата ми "Да бъде" – Профанчев...
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация