2. radostinalassa
3. wonder
4. varg1
5. mt46
6. iw69
7. kvg55
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. bezistena
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ka4ak
7. milena6
8. dobrota
9. vidima
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. bateico


.
.
Лев Давидович Ландау е руски (съветски) учен, с големи приноси в областта на теоретичната физика. Известен е със своята квантово-механична теория за диамагнетизма, теорията на фазовите преходи от втори ред, теорията на Гинзбург-Ландау за свръхпроводимостта, полюсите на Ландау в квантовата електродинамика и теорията за свръхфлуидността на течния хелий, за която през 1962 година получава Нобелова награда за физика.
Роден е на 22 януари 1908 година в Баку, Руска империя (днес Азербайджан), в семейство от еврейски произход.
/.../
Ландау се научава да диференцира на 12-годишна възраст и да интегрира на 13-годишна възраст. На 14-годишна възраст той постъпва в университета в Баку , едновременно в два отдела: физика, математика и химия, но скоро напуска химията, избирайки физиката за своя специалност.
През 1924 г. за изключителните си постижения той е преместен в Ленинградския университет . След като завършва катедрата по физика на физико-математическия факултет на Ленинградския университет през 1927 г. , Ландау става аспирант и по-късно служител на Ленинградския физикотехнически институт (чийто директор е А. Ф. Йофе ), а през 1926-1927 г. публикува първите си трудове по теоретична физика . През 1927 г. 19-годишният Ландау прави фундаментален принос към квантовата теория, като въвежда концепцията за матрица на плътността като метод за пълно квантово-механично описание на системи, които са част от по-голяма система. Тази концепция е станала основна в квантовата статистика .
От 1929 до 1931 г. е в научна командировка по указание на Народния комисариат на просвещението, за да продължи образованието си в Германия , Дания , Англия и Швейцария . Среща се с Айнщайн [ 15 ] [ 16 ] , посещава семинарите на Борн в Гьотинген , среща се с Хайзенберг в Лайпциг . В Копенхаген той работи с Нилс Бор , когото оттогава смята за свой единствен учител. В Кеймбридж се запознава с П. Л. Капица , който от 1921 г. работи в Кавендишката лаборатория .
/.../
През април 1938 г. Ландау редактира листовка, написана от М. А. Корец в Москва , призоваваща „Антифашистката работническа партия“ да се бори срещу сталинисткия режим , в която Сталин е наречен фашистки диктатор, равен в „яростната си омраза към реалния социализъм“ на Хитлер и Мусолини [ 22 ] . Текстът на листовката е предаден чрез Павел Коган на антисталинска група студенти в Института по философия и литература за разпространение по пощата преди първомайските празници [ 23 ] . Това намерение е разкрито от органите на държавната сигурност на СССР и Л. Д. Ландау, М. А. Корец и Ю. Б. Румер са арестувани по обвинение в антисъветска агитация.
/.../

Ландау е арестуван на 28 април 1938 г. По време на разпита са му счупени две ребра [ 24 ] .
Той прекарва една година в затвора и е освободен благодарение на писмо в негова защита от Нилс Бор и намесата на П. Л. Капица . На 26 април 1939 г. Капица пише на Л. Берия : „Моля да освободите от ареста арестувания професор по физика Лев Давидович Ландау под моя лична гаранция. Гарантирам пред НКВД , че Ландау няма да води никаква контрареволюционна дейност в моя институт /.../". Ученикът на Ландау Борис Йофе дава различна версия в книгата си „Без ретуш“.
"В затвора Корец е принуден да подпише самопризнание, че е написал листовката и че Ландау е одобрил текста ѝ. Също така е вероятно листовката действително да е написана от следователя. Тогава листовката и самопризнанията на Корец са показани на вече пречупения Ландау, като той признава участието си в съставянето на листовката. Всичко това не изглежда изненадващо, тъй като в собствените си ръкописни показания Ландау признава своята антисъветска дейност и много, много повече. (Господарите от НКВД умееха да изтръгват самопризнания. Има известен случай, когато един затворник призна, че е взривил мост над Волга. Много години по-късно, когато беше освободен и отиде на това място, той видя, че мостът е здрав и здрав - никой никога не го е взривявал.) “ [ 26 ] .
/.../
През 1945-1953 г. участва в Съветския атомен проект. За работата си по атомния проект е удостоен със Сталинска награда (1946, 1949, 1953), орден Ленин (1949), званието Герой на социалистическия труд (1954).
От 1955 до 1968 г. е професор в катедрата по квантова теория и електродинамика на Физическия факултет на Московския държавен университет. Чете лекции по: “Механика”, “Теория на полето”, “Статистическа физика”.
През 1955 г. той подписва „ Писмо от триста “ (писмото съдържа оценка на състоянието на биологията в СССР до средата на 50-те години и критика на Лисенко и „ лисенковщината “).
/.../
Източник: Уикипедия на руски
ПП: Макар че полага големи усилия, Сталин не успява да изтреби всички талантливи учени, писатели, военни... Част от тях оцеляват и постигат велики успехи, благодарение на гениалните си заложби и въпреки сталинизма...
Цялата наша Родина - Негов паметник!
България изгражда НЕО-сталинизъм
Великите учени нямат нужда от идеологии, от партии. Партиите и държавите имат нужда от тях...
Гениалните учени са над идеологическите и политическите идиотизми... Те имат нужда най-вече от СВОБОДА НА МИСЛЕНЕТО, от творческа свобода /подобно на великите писатели/...
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация