2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. gothic
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ka4ak
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. bateico


Германия посрещна Обама с протести – споразумението TTIP анулира суверенитета на ЕС
от Memoria de futuro в Избор на редактора · 25/04/2016 · 11:16

Детайл от протестите в Хановер
Американският президент Барак Обама беше посрещнат в германския град Хановер от масови протести срещу споразумението за свободна търговия (ТПТИ/TTIP) между ЕС и САЩ, предадоха световните агенции.
Лидерът на САЩ е на посещение в Германия на 24 и 25 април по повод провеждането на ежегодния Хановерски панаир – най-големият индустриален панаир в света. Обама ще се срещне с британския премиер Дейвид Камерън, президента на Франция Фрасоа Оланд и италианския правителствен ръководител Матео Ренци в мини срещата, организирана от Ангела Меркел в понеделник след обяд. Ще бъде отделено специално внимание и на военното присъствие на НАТО в източноевропейските страни-членки на НАТО.
По думите на самия Барак Обама, той ще използва срещата, за да „агитира за по-бързото подписване на споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и САЩ“. Един от основните приоритети на Обама до края на неговия мандат като президент е да подпише Транстихоокеанското партньорство (ТТП/TPP) с 11 азиатски и тихоокеански държави и Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ/TTIP) с 28-те страни-членки на ЕС.

Протестът в Хановер
ТТП вече е почти факт. To беше финализирано като преговорен процес на 4 октомври миналата година в Атланта между 12 държави от Азиатско-тихоокеанския регион – САЩ, Канада, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Чили, Мексико, Перу, Сингапур, Малайзия, Виетнам и Бруней. TPP трябва да бъде гласувано в Конгреса на САЩ, както и от правителствата на останалите 11 държави, преди да влезе в сила. Успоредно с това преговорите по осъществяването на TTIP се провеждат тайно, а съдържанието му е недостъпно за обществеността.
Посещението на Обама в Хановер стана повод за организирането и провеждането на най-голямата, но не и на последната демонстрация в Германия против това споразумение, съобщиха германските медии. Успоредно с посещението на Обама, днес се провеждат и други протести. В Хановер се стекоха представители от цялата страна.
По информация на вестник Ди Цайт, ден преди Ангела Меркел и Обама да открият Хановерския панаир, в града се състоя протестно шествие, в което по думите на полицията са взели участие 35 000, а според организаторите – 90 000 души.
С фланелки с надписи „Спрете TTIP“, плакати с „Не давайте шанс на TTIP“ и „Парите убиват демокрацията“, десетки хиляди демонстранти изразиха своя протест, инсталирайки на централния площад голям дървен Троянски кон с надпис „TTIP – троянецът?“ Вестникът цитира думите на известния деец на Зелената партия и бивш министър на околната среда Юрген Тритин, казани на демонстрацията: „Тук демонстрират добрите трансатлантици – ние не сме против честните споразумения между Европа и САЩ. Ние сме против споразумения, които дават на концерните извънредни права.“

Детайл от протестите в Хановер
Германската телевизия NDR излъчи обширен репортаж от Хановер с много интервюта на протестиращи фермери. Според тях TTIP споразумението застрашава най-вече европейските фермери и може да доведе до значително занижаване на стандартите за качество.
„Опасяваме се, че европейските стоки ще бъдат изместени от по-евтините и с по-ниско качество американски продукти. Цялото ни селско стопанство ще бъде поставено под натиск“ – казват Клаус-Бернд Майер и Мартин Шулц, едни от хилядите протестиращи, пристигали с тракторите си от Вендланд, провинция Долна Саксония. Страхът, който обединява всички е: TTIP би означавало края на фермерското селско стопанство. „Потребителят не би могъл сам да взима решения. На него ще му отнемат правото на избор“ – ругае Клаус Майер. Той смята, че TTIP ще направи така, че „големите концерни ще ликвидират демокрацията“.
„Радваме се, че на протеста дойдоха много повече хора от очакваното“ – казва Кристиян Вайслинг, говорител на организаторите. – Фермери и природозащитници, синдикалисти и помощни организации, противници на атомната енергия и фракинга – всички са тук.
Правото на националните парламенти за взимане на самостоятелни решения ще бъде застрашено от Споразумението, предупреждава ръководителя на един от синдикатите Детлеф Ахтинг. Представители на ИГ Метал в провинциите Долна Саксония и Заксен-Анхалт виждат също така и заплахата за регламентираните сега условия на труд, заплаха за дейността на работническите синдикални организации.
NDR показа шествието, извило се три километра и половина из улиците на Хановер, съобщи и за участие на редица официални представители, между които министърът на селското стопанство на провинция Долна Саксония Кристиян Майер, председателката на партията на Зелените Симоне Петер, председателят на парламентарната група на зелените в Бундестага Антон Хофрайтер. Симоне Петер е сигурна, че натискът срещу Споразумението за свободна търговия ще се засили, а Хофрайтер смята, че в тази си форма то няма да бъде подписано.

Протестното шествие в Хановер
В заключителния митинг думата са взели също представители от САЩ и от други страни. Очакват се още осем демонстрации до понеделник включително.
В свой репортаж вестник Франкфуртер алгемайне цайтунг акцентира върху опасенията на германците от удар по социалните и екологичните стандарти. А според немската програма на Дойче веле повече от 2 500 малки и средни предприятия са се включили в редиците на противниците на TTIP. Те виждат заплаха за своите продукти не само вътре в страната, но и за износа им в чужбина. По думите на Мартина Рьомелт-Фела от Инициативния комитет на Малките и средни предприятия в Германия, „ние живеем в един глобализиран свят, няма лошо в това, но всеки има право да докаже своята сила, трябва да имаш правото на инициатива в регионален и национален мащаб.“
Радиостанция Дойче веле дава пример с германската бира. Тук съмнение в качеството й няма, но производителите на пивката германска бира се опасяват, че евтината, но лошокачествена американска бира ще измести немската дори в самата Германия, смята собственикът на пивоварна Готфрид Херле. Дойче веле завършва коментара си с думите – „Звучи абсурдно, но може да стане факт!“
Междувременно преди дни британското издание „Индипендънт” съобщи, че подкрепата в САЩ е намаляла от 53 процента през 2014 г. до 18 на сто днес, докато германците, които се обявяват в полза на споразумението, са спаднали от 55% преди две години до само 17% през 2016 г. Почти половината германци и американци – съответно 48 и 46 процента, посочват, че споразумението между САЩ и ЕС не е прозрачно и не се чувстват достатъчно информирани по въпроса, показва същото проучване.
В САЩ кандидатите за президент Доналд Тръмп и Бърни Сандърс се изказаха категорично срещу ТТИП. Те разкритикуваха и споразумението за Транстихоокеанско парнтьорство, което в момента е в Конгреса, за да бъде ратифицирано.

Протестното шествие в Хановер
По повод срещата в Хановер Международното издание Global Research обобщава ефектите от TTIP за Европа:
„Споразуменията за „свободна търговия“ ТПТИ и ТТП ще погазят националния суверенитет на всяка държава, която ги подпише. Те ще имат по-голяма тежест от конституциите и съдилищата на отделните държави, както и от всички закони, които правителствата приемат за регулация на здравеопазването, минималната работна заплата и опазването на околната среда. Далече от капитализма, който ограничава монополите, това е една форма на корпоративен колониализъм, който елиминира всякаква конкуренция в интерес на монополите.“
Изданието публикува отново и статията на икономическия и геополитическия анализатор Питър Кьониг – бивш служител на Световната банка и експерт в сферата на околната среда и водните ресурси. В материала си Кьонинг подчертава:
Предложеното споразумение за свободна търговия между САЩ и ЕС – така нареченото ТПТИ – би било не просто посегателство, а финален удар по суверенитета на Европа. То би предало Стария континент на американската корпоративна финансова империя, която вече доминира в политиката на Вашингтон и в голяма част от Западния свят.
На карта ще бъдат заложени правната и регулаторната система на ЕС – както и на неговите страни-членки – регулациите за опазване на околната среда и самата икономика на Европа. Основната обществена инфраструктура на Европа, като например образованието, здравеопазването, че дори водоснабдяването и канализацията, ще станат лесна плячка за приватизация от страна на транснационалните корпорации.
Ако това споразумение – за което Обама притиска Европейската комисия и което Меркел изглежда енергично защитава от името на Германия и на цяла Европа – бъде подписано, то ще обслужва интересите не на 600-те милиона европейски граждани, а на корпорациите.
Според Джон Хилъри, професор по политология и международни отношения в Университета Нотингам и експерт по търговия и инвестиции, ТПТИ е Харта за дерегулация, посегателство над работните места и край на демокрацията: „В тази връзка ТПТИ трябва да бъде разбирано не като преговори между два конкурентни търговски партньора, а като опит на транснационалните корпорации да възвеличат отворените и дерегулираните пазари от двете страни на Атлантическия океан.“
Обама обяви плановете за сключване на ТПТИ на своето годишно обръщение към Конгреса още през февруари 2013 г. Преговорите – водени със специално подбрана и тайна комисия на ЕС – започнаха през месец юли същата година. Целта бе разговорите да приключат бързо, извън погледа на публичното пространство, за да не осъзнаят гражданите на ЕС и САЩ преди неговото подписване истинските мащаби на споразумението и съпътстващите го заплахи. Предвидено е документите по преговорите да се съхраняват в трезори в продължение на 30 години. С изключение на споменатата специална комисия, парламентаристите от ЕС и тези от неговите страни-членки доскоро нямаха никакъв достъп до детайлите от договора. След протестите на европейските общества и настояването на европейските депутати да бъдат запознати с текстовете и клаузите на споразумението, такава възможност им беше дадена в специално оборудваните за целта скандални „тъмни“ стаички, където в абсурдни условия и строга секретност народните представители от държавите на ЕС са принудени да се „запознаят“ под охрана с част от текстовете на Трансатлантичското споразумение.

Тайните стаи за четене на TTIP
Защо всичко е потайно, ако ТПТИ донася толкова облаги за народите от двете страни на океана, пита Питър Кьониг и отговаря – защото това предположение за взаимни облаги е една илюзия.
Ключовите посегателства върху социалната и регулаторната система на ЕС, предвидени от ТПТИ, включват:
– Отваряне на път за приватизацията на обществените услуги, като здравни услуги и образование, водоснабдяване и канализация
– Излагане на риск на общественото здраве: практики, които са законни в САЩ, ще бъдат легализирани и в Европа – като например производството на различни генетично модифицирани храни и инжектирането на хормони в селскостопанските животни и птиците
– Застрашаване на дребното земеделие, тъй като споразумението ще облагодетелства големите земеделски корпорации пред семейното селско стопанство
– Узаконяване на фракинга в Европа и добива на шистов газ
– Универсално право на чуждестранните корпорации да съдят отделните държави за компенсация, в случай че правителствата приемат закони, които биха могли да намалят техните печалби
– Засилване на интернет мониторинга, контрола и наблюдението
– Прекалени регулации на авторското право, ограничаващи свободния достъп до културата, образованието и науката
Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции е на практика необратимо. Веднъж одобрен и подписан от Брюксел и Вашингтон, договорът ще бъде наложен на всички страни-членки на ЕС и ще може да бъде променян или отменен единствено с единодушното съгласие на всички европейски държави и САЩ. А това би било почти невъзможно, почертава Кьонинг. Отделните правителства няма да могат да напуснат партньорството, ако и когато те осъзнаят, че ТПТИ работи срещу обществения интерес, тъй като то ще бъде подписано не от самите държави, а от ЕС. Единственият изход би бил излизане от Европейския съюз или неговото разпадане.
Не е случайно, че така наречените преговори са прибързани и се провеждат тайно. Ако бъде ратифицирано и подписано от Европейската комисия, ТПТИ ще се превърне в едно фундаментално бедствие за бъдещите поколения на Европа. То допълнително ще ограничи конституционните права на европейските народи и ще ги направи роби на финансовите и индустриалните корпорации.
Освен всичко изброено, ТПТИ ще означава и окончателен разрив между Европа и Русия – а най-вероятно и между Европа и Азия.
Защо Меркел защитава толкова твърдо интересите на Вашингтон, а не тези на собствената си държава и ЕС? Не е ясно какво е открила Агенцията за национална сигурност на САЩ, докато е подслушвала мобилния телефон на Меркел. Въпреки че тя изглеждаше изключително гневна, когато подслушването бе разкрито, в нейните отношения с Вашингтон не настъпи никаква промяна. Трудно е да се повярва, че канцлерката е толкова наивна. С каквото и да разполагат срещу нея (а, разбира се, причината не е само тази), поставянето на 600 милиона европейски животи под риск е недопустимо.

Обама и Меркел на откриването на панаира в Хановер, 24 април 2016
Кьонинг завършва своя анализ с думите: „Осъществяването на ТПТИ и ТТП е основен приоритет за Обама преди края на неговия мандат. Ако тези споразумения бъдат ратифицирани и подписани, това би означавало една корпоративна империя да превземе целия свят – и най-вече Европа и Азия.“

Детайл от протестите в Хановер
Превод и обобщение: Александър Александров и Момчил Вачев / Memoria de futuro
www.memoriabg.com/2016/04/25/germania-posreshtna-obama-s-protesti-ttip-hanover/
© Коментари - Рецидивистът символ
© Бюджетен капитализъм
А у нас само престъпността е организирана, моторизирана, оторизирана...
И какво да кажем? - "Дурак Ебама"?...
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация