2. radostinalassa
3. wonder
4. varg1
5. mt46
6. kvg55
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. hadjito
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ka4ak
7. milena6
8. dobrota
9. vidima
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. wrappedinflames
5. hadjito
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. bateico

Прочетен: 4080 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 21.06.2014 22:14


Иво Христов: Без значение е кога ще са изборите в тази псевдополитическа оперета Българите правят това, което могат – оцеляват, но то е за сметка на изсъхването на душата, казва социологът 16.06.2014 | 20:26

- Г-н Христов, как ще коментирате ходовете с оставката на кабинета – днес оставка, утре оставка…
- Българските реалности имат два пласта – един скандално видим, който вие медиите, ожълтявате допълнително и един реален, който е достатъчно омерзителен, но даващ истинска представа за реалните субекти и сили, които движат българското нещастно битие.
За съжаление на нас, външните лица, не ни е дадено да видим скритите механизми, които движат пародията, наречена „български политически живот“ и можем само да се досещаме за едни или други действия, както и за действителните мотиви на едни и или други актьори по косвени белези. Има сходство със сенките в пещерата, за които говори Платон – един вид се догаждаме за реалните обекти, които си оставят тези сенки.
Едва след тази съществена уговорка мога да си позволя да коментирам това, което се е случва понастоящем. А именно, наблюдаваме разрив между водещите групировки, от една страна КТБ, а от друга – Пеевски и ДПС. Може само да се досещаме, че става дума за огромни залози, предполагам, свързани основно с „Южен поток“, което доведе до открита война.
- Този разрив няма ли да налее вода в мелницата на друг играч?
- Води дотам, че „добрите” олигарси, които режисираха протестите, се надяват, че това ще доведе до инсталиране на ГЕРБ във властта отново. За това работеха „спонтанните” протести на офисния планктон, водевилът с окупацията на университетите, буквално постоянният ураганен обстрел на кабинета от медии, телевизии, включително и национални. В тази драма не виждам добрият герой. България се превърна в бойно поле между САЩ и Русия. Поводът е „Южен поток“, но залогът е далеч по-голям. И вътрешните български пионки в тази голяма геополитическа игра биват насочвани в желаната посока от външните им ментори.
- Как да разчетем отказа на Орешарски от „Южен поток“ след посещението на тримата американски сенатори?
- Компетентните хора казаха, че отказът няма правна стойност, защото става въпрос за сложни договори между две формално големи частни корпорации плюс ангажименти, основно правни с други страни, през които „Южен поток“ ще минава. Така че го приемам като опит да се задоволят и двете страни – и американските ментори, и руските такива. Но нали знаете, че интересът на едните и на другите е взаимно изключваш се. А интересите на българската политическа класа са, че тя обслужва едновременно и двата геополитически центъра, които имат взаимно изключващите се интереси. А тогава става това, което става – опитите да играеш на противоречията на двете страни обикновено остават за твоя сметка.
- Бойко Борисов вече обяви, че отвън България изглежда отвратително, разкрачена между Изтока и Запада. Смятате ли, че ГЕРБ като дойде на власт ще промени тази ситуация?
- И кой го казва?!
- Задава ли ли се коалиции от типа ГЕРБ с РБ плюс ДПС или ГЕРБ-БСП и те с какво точно ще променят стила на управление?
- У нас под „политически анализ” най-често се разбира даване на отговори именно на подобни въпроси, издаващи дребнаво инфантилно плъзгане по повърхността: защото въпросът какво ще стане издава подобен „кухненски” елементарен начин на мислене. Едно такова повърхностно кудкудякане с жълт привкус, сякаш случването на някоя от горните комбинации ще отмени земното притегляне и ще промени драстично жалкото ни настояще….
Още преди една година казах, че България влиза в серия от политически турболенции, както и че това правителство ще изкара година. Казах също, че това временно положение в драмата с падането на Борисов и скалъпването на кабинет е опит едната групировка да надделее над другата. Сега има второ действие и, разбира се, че са възможни комбинации една от друга по-абсурдни. Но не виждам те как ще допринесат за подобрението на българския политически, икономически и обществен статус. Освен че в битката между САЩ и Русия едната клиентела временно е взела надмощие над другата. Използвайки вътрешните фобии, разбира се.
- Волен Сидеров заложи в предизборната кампания твърдо на Евразия, но това му донесе едва 2% на вота. Означава ли, че у нас Евразия няма толкова много привърженици, колкото се очаква?
- Не могат да се правят никакви генерални изводи от това как е гласувано на европейските избори. Българите всъщност не припознават в европейските избори реален вот, който да ги засяга, така че по-внимателно с дългосрочните прогнози. Това бяха проформа европейски избори, но с вътрешни залози. По отношение на това дали българите са за и против Евразия, не е нужно да са учили политика, за да са наясно, че от тях нищо не зависи. Че България се е превърнала в сива зона между големите сили - САЩ, Русия и донякъде Турция и ЕС. Българите си дават сметка, че трябва да правят нещо, което винаги са правили и то се нарича оцеляване. Но то е, както казва Иво Андрич, за сметка на изсъхването на душата, на българската душа.
Разберете, няма реален политически залог в тази псевдополитическа оперета.
- Т. е на предсрочните избори, независимо кога ще са те, не можем да очакваме промяна?
- Всъщност няма съдържателно съществено значение кога ще са изборите. Българската политическа система е такава, че не е нито политическа, нито е система, нито пък е представителна. Наблюдаваме сблъсък между различни кланове, които са си залепили етикети ляво, дясно или център. Това става на фона на едно все по- оскотяващо, обедняващо и, простете за думата, оглупяващо общество, което от време на време все по-вяло и с криминални практики участва във възпроизводството на този европолитически кошмар.
- Има ли измъкване?
- Много често ме обвиняват, че не съм бил давал изход. Кой е казал, че един анализатор трябва да дава изход? Това е като при болестите – някои не се лекуват. Тази ситуация в момента трябва да бъде изживяна, тя не може да бъде поправена, каквото и да означава това.
komentator.bg/ivo-hristov-bez-znachenie-e-koga-shte-sa-izborite-v-tazi-psevdopoliticheskata-operata/
http://afera.bg/razsledvania/63432.html
http://afera.bg/razsledvania/63432.html
"Потоп и безхаберие"... Много проблеми са натрупани от години, а управниците нехаят, не ги решават...
Всички партии лъжат... Затова част от народа не гласува...
Какво значение дали 35% или 95% са гласували на изборите, резултата е един и същ - съставя се парламент, правителство, избира се президент. Да ще им се на политиците 100% от хората да отидат и да ги изберат, да им дадат представителност, та да могат да кажат - ние представяме българския народ. Да ама между това да ти се ще и реалността - да не те искат, разликата е огромна.
22.06.2014 19:14
Земетръсът КТБ протича на фона на оглушителното мълчание на правителството и отказа на премиер и финансов министър да подкрепят банката по начина, по който го бяха сторили преди повече от пет години с една друга банка. Премиерът Орешарски тогава беше министър на финансите и реагира скоростно, заедно с тогавашния премиер Станишев.
Сега всички мълчат - защо ли? В този случай мълчанието не е злато, не е отказ от позиция, а конкретен и съзнателен избор на поведение.
Дистанцираната комуникация с разтревожените вложители чрез прессъобщение само усилиха подозрителността и напрежението, доказателство за което е, че след прессъобщението на Министерството на финансите опашките не само не намаляха, но се и увеличиха.
Висшите държавни служители много добре знаят, че мълчанието и сухата краткост в позицията само ще усилят слуховете и удължат опашките. Специалните служби също знаят, че слуховете и опашките могат да бъдат стимулирани чрез контролирано изпускане на "информация" и се организират от заинтересовани групи.
Но ДАНС и прокуратурата пасуват.
А атаката срещу банка със системна тежест е директна атака срещу националната сигурност. Кому разправят небивалици, че костиндбродският тип разследване срещу подуправителя на БНБ няма нищо общо с конкретните внушения, изложени в "анонимно" писмо, в което се налива масло в огъня и пряко дестабилиза банката.
В нормална държава всички тези процеси - в това число и разпитите на водещи служители от банковата институция щяха да протекат тихо и зад кадър, без от това да пострада репутацията на БНБ или на КТБ.
Ако се окаже вярно, че държавата е наредила шоково изтегляне на средства на публични институции и държавните предприятия от КТБ - примерно тези 120 милиона лева - то това би било водеща причина за ликвидната криза и за обръщението на ръководството на банката към БНБ за поставяне под специален надзор.
Ако успоредно с това правителството се е възползвало от позициите си като изтегли своите средства, без да предостави тази информация на останалите вложителите и клиенти - то това може да предизвика буря и нова вълна разследвания. Няма как от една страна да се допринася за затрудненията на банката, а от друга да се измъкваш мокър от водата, докато хората се редят на опашка.
Най-слабото определение в случая е скандал.
Цветан Василев е последният човек, когото ще защитавам - но той потвърди нещо изключително важно - как се прави и разпределя бизнеса в България и как се източва "Булгартабак", а никой не си мръдна пръстта. Веднага след неговите разкрития от "чужбина" тръгнаха опашките пред КТБ - и това едва ли е случайност.
Имам чуството, че се разиграва някакво представление, за да се прикрие истинското действие, което се разиграва зад кадър. Изглежда този някой неистово и спешно иска да кешира властта и осигури сделки, които да му осигурят финансов ресурс преди следващите избори - вероятно те и затова се бавят.
Най-главното, да осигурят позиции и власт в бъдеще - или като опозиция, или като управляващи.
Или примерно този някой да съдейства най-накрая "Внешторгбанк" да купи КТБ, защото досега руска банка не можеше да влезе в България. И от там да започне експанзия с придобиването на активи в ключовите отрасли.
Това, което не успяха да направят чрез проектите АЕЦ "Белене", "Бургас-Александруполис" и "Южен поток", да го направят чрез придобиване на стратегическа банка.
Пак съвършено "случайно" Симеон Дянков тези дни стана и член на Наблюдателния съвет на ВТБ.
Известно е, че за "мили очи" Кремъл няма да направи ноторно известния с нескопосаните си изказвания против Русия бивш финансов министър член на надзорния орган на стратегическа за външната експанзия на Москва банка.
Всеки в надзорния свет има роля и място - трябва да допринесе с нещо за целите на ВТБ. Погледнете кого измества Дянков и списъка с чуждестранните членове в надзора - шефа на "Северен поток", шефа на най-голямата френска компания за инфраструктура "Винси", на която е отредено специално място в изграждането на пътната инфраструктура в Русия, шефа на нефтения фонд на Азърбайджан, чийто финансови ресурси са привлекателна цел за всяка инвестиционна банка и... Симеон Дянков!?
А КТБ е структурна банка и входна врата за нашата енергетика. Особено, ако през нея минат милиардите на "Южен поток".
По всичко личи, че Цветан Василев е станал неудобен или неадекватен за целите на задкадрието. Хем се освобождават от него, вземат му банката, като му оставят утешителната бивша "Креди Агрикол".
Политическите олигарси тържествуват - наши и североизточни. Междувременно страната се тресе от "кризи" и кризисен пиар. Отлагат се избори, няма власт. Разиграват се сценки за отвличане на внимание.
Тези, които знаят, не говорят, а тези които говорят, не знаят или насочват вниманието в задънена улица. Добре поне, че БНБ реагира - макар и късно и малко сковано - за да гарантира с авторитета си, че процесите в банката няма да застрашат системната устойчивост и, че евентуална смяна в собствеността ще премине без дестабилизация на банката, а купувачът може да получи статут на "спасител", без да му се задават излишни въпроси.
В началото на следваща седмица се планира да се подпише спешно придвижената напред "западна" сделка - седмия блок на АЕЦ "Козлодуй", с който правителството бърза да изравни "жестовете" на Изток и на Запад и да създаде димна завеса на основната сделка с КТБ и енергетиката.
Така се реализират последните удари с власт - като се осигурят удобни места за напускащите кораба на властта назначени политически чиновници.
Наблюдавайте - ще бъде интересно, но със силно негативни последствия за страната. Както предричах - земетръсите тепърва предстоят - цялата олигархична класа на прехода води битка за оцеляването си, вкопчила се във все по-изчезващ и изтъняващ обществен и корупционен финансов ресурс.
Най-лошото е, че площадите и улиците са пусти. Само тяхната пречистваща енергия и сила може да ни спаси от посредствеността и безумията на родното ни задкулисие.
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация