2. radostinalassa
3. wonder
4. varg1
5. mt46
6. iw69
7. kvg55
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. bezistena
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ka4ak
7. milena6
8. dobrota
9. vidima
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. bateico

Прочетен: 3620 Коментари: 17 Гласове:
Последна промяна: 21.06.2021 19:20


.
.
Благодаря на Лео за насоката към тази статия!...
500-те руски фамилии с български корен

Алфред Халиков е роден на 30 май 1929 г. в село Курманаево, Татарстан. Напуска този свят на 24 юли 1994 г. в Казан. През 1947 г. а завършва средното си образование също там и постъпва в Историко-филологическия факултет на Казанския университет, който завършва с отличие през 1952 г.
През 1951 г. постъпва на работа в Института по езици, литература и история в Казан към Съветската академия на науките. Там започва от лаборант и стига до професор и доктор на науките. Повече от 30 години оглавява отдела по археология и етнография, но на неговите изследвания за историята на волжките българи, техните родове и тяхната роля в историята на Русия не всички гледат с добро око.
За книгата на проф. Халиков „500 русских фамилий булгаро-татарского произхождения“ („500 руски фамилии с българо-татарски произход“) не се споменава в руската Уикипедия. Там проф. Халиков е наречен „съветски и руски историк и археолог, автор на многочислени трудове за историята на татарския народ“, което е вид неуважение към паметта и усилията на този голям учен, който е бил горд с това, че е потомък на волжките българи. И който изравя от пепелта на времето неудобни за официалната съветска и руска историография исторически връзки и факти.
За официалната руска историография някои от изследваните и показани от проф. Халиков исторически връзки и факти, изглежда, продължават да са неудобни за споменаване.
Волжка България и наследникът й – Казанското канство, през цялото си съществуване са били в най-тясна връзка с Киевска Рус, Владимиро-Суздалското, Рязанското и Новгородското държавни образования. Двете големи държави на Източна Европа – Волжка България и Московското княжество, са се развивали не само в упорита конкуренция и конфликти, но и са влизали в културно-стопанско-военни заимствания.
/.../
Големият приятел на България, проф. Алфред Халиков, гордеещ се с българския си етнически произход, българо-татарски и руски историк и археолог, заслужил деятел на науката на Татарстан, автор на над 40 монографии и над 600 статии, е посветил огромна част от творчеството си на удивителния факт, че над 500 известни руски фамилии от интелектуалния елит на Русия са от български произход.
Според него още далече преди разгрома на българските държави, „културните, икономическите и матримониалните (брачни) връзки между българи и руси са съществували, развивали са се и не са прекъсвали дори в най-тежките времена на руско-българските взаимоотношения”.
/.../
Сериозни изследователи като В. Татишчев и С. Веселовски доказаха масови заселвания на български родове през ХIII век в Руската империя. Казански феодали стават основоположници на руски дворянски родове в Рус и Литва. Процесът става особено масов след 25-те войни на Русия срещу Казан от 1461 до 1552 години.
/.../
Голяма част от руското чиновничество, твърди проф. Алфред Халиков, е формирано от българи. След превземането на Казан, в Москва само през 1547 година се заселват 76 български князе и мурзи (по-дребни благородници). Четири години по-късно техният брой нараства до над 500. Според изследователя Перетякович с последната царица на Казан Сююмбике през 1551 година в Русия пристигат 168 князе и мурзи. За качеството на българските благородници недвусмислено говори фактът, че тия българи са назначавани главно на дипломатически, военни, съдебни и финансови длъжности.
„Волжките българи – твърди Татяна Ал-Булгари – са били цивилизационният катализатор за съседните народи”. Руските фамилии са особено благодатен чист източник за изследвания. Те са с особено консервативен характер поради ред стекли се исторически особености на живота в Русия.
/.../
https://www.kvantov-prehod.org/article/776/%D0%B7%D0%B0-500-%D1%82%D0%B5-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%84%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B8-%D1%81-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD
ПП: Ние, българите имаме доста роднини – и в Азия, и в Европа! ...
Руснаците са ни роднини по прабългарска линия и по славянска линия...
Моето писмо до господстващите и опозицио...
Моето писмо до господстващите и опозицио...
"СВЕТЪТ СТАНА НЕСИГУРНО МЯСТО"...
За цар Ивайло (Epic · DM Production)
А Българите са местен народ там Само ,че са приели исляма!
Сред 500- те фамилии , по памет, са Пушкин, Топстой, Тургенев, Столетов.....
Тургенев е написал книга за Българин- Инсаров, Толстой умира на път за България! Синът на Пушкин е в Освободителната армия Калитин, мисля ,че също е с Български произход Хиляди доброволци от Волжка България са в Освободителната армия Казаците, наследници на страшната Българска конница и те са от Българско коляно!
Хубава вечер!
Ние не сме ходили до Сааремаа.
Те слизат оттам. Преди около 3500 години може би сме били част от един народ.
А Българите са местен народ там Само ,че са приели исляма!
Сред 500- те фамилии , по памет, са Пушкин, Топстой, Тургенев, Столетов.....
Тургенев е написал книга за Българин- Инсаров, Толстой умира на път за България! Синът на Пушкин е в Освободителната армия Калитин, мисля ,че също е с Български произход Хиляди доброволци от Волжка България са в Освободителната армия Казаците, наследници на страшната Българска конница и те са от Българско коляно!
Хубава вечер!
Мнозинството от татарите в Европейска Русия са наследници на населението на Златната орда, най-западната част на монголската империя. Голямата част от казанските татари са наследници и на домонголското население на този район - волжки прабългари (според прабългаристите), в по-малка степен – на куманските (кипчакските) племена, живели там до монголските нашествия, както и (в още по-малка степен) – от монголските завоеватели.
Официалната позиция на републиката (както и на някои партии като „Ватан“) е, че днешните татари са със сложен етногенезис, в който освен прабългарите има голямо участие най-вече на кумани, но и на монголи и на други народи.
За разлика от тях татарите в Сибир са наследници на многобройното някога тюркско население на изток от Урал, смесени с угро-фински народи и монголи.
Ние не сме ходили до Сааремаа.
Те слизат оттам. Преди около 3500 години може би сме били част от един народ.
Страната става независима едва след като отхвърля васалната си зависимост от Хазарския каганат в края на 9-и или началото на 10 век. През 10 век волжките прабългари разширяват владението си като завладяват няколко фински племена и установяват търговски и дипломатически връзки с русите. Главните градове са Болгар и Сувар, между които, с развитието им като икономически и политически центрове, възниква борба за политическо надмощие. В крайна сметка тя е спечелена от гр. Болгар. През 922 г. волжките прабългари начело със своя владетел Алмуш (от тази година – емир) приемат исляма от арабите. Това е описано от арабския пътешественик Ибн Фадлан в книгата „Трактат“, който разказва как българския цар моли емира на правоверните ал Муктадир да го посвети в религията, да го обучи на истинските закони и да му построи джамия, в която да се моли.[3][4] Това е споменаване на български цар (впоследствие емир), е едно доказателство за изградена монархия във Волжка България по това време.
Според арабския пътешественик Ибн Фадлан волжко-камските прабългари се занимават предимно със земеделие – отглеждат зърнени култури, занимават се с пчеларство, пивоварство и др. Животновъдството също е развито – отглеждат се овце, кози, коне и др. Освен това са развити и търговията и занаятите, но техните средища са основно в два града – Биляр и Сувар. Болгар остава по-скоро политически отколкото търговски център, тъй като той е престолния град. Най-разпространени занаяти са кожарството, дърводелството и металообработването. Волжка България поддържа търговски връзки с Киевска Рус, Китай, Византия, Абасидският халифат, Средна Азия и Западна Европа. През началото на 12 век се водят битки с руските князе за запазването на надмощие в Поволожието
21.06 20:22
доколкото това означава хора на словото?
Имам постинг – "Македонският въпрос не е от вчера". За македонския въпрос може да питаш Берлинския конгрес...
Македонците са ни роднини по славянска линия. Наши роднини по славянска линия са и сърби, хървати, словенци, словаци, чехи, поляци, украинци, беларуси...
Имам постинг – "Македонският въпрос не е от вчера". За македонския въпрос може да питаш Берлинския конгрес...
Македонците са ни роднини по славянска линия. Наши роднини по славянска линия са и сърби, хървати, словенци, словаци, чехи, поляци, украинци, беларуси...
Това е смешно човече- реални "македонци" няма,те са създадени в 1945 г. от чисти Българи- какви "роднини" сънуваш,те са съвършено единосъщни с нас! Те са ние и ние сме те- ако ти по случайност живееше не в Русе а в Скопие,отдавна да те бяха произвели в чин "македсонец" и хич нямаше да те питат искаш ли да си Българин или не искаш! Реален "македонски" въпрос няма- той е изкуствено създаден от велики и недотам велики сили,които искат да дадат "Македония" на гърците!
21.06 20:22
доколкото това означава хора на словото?
Точно ХОРА НА СЛОВОТО си означава,понеже няма реален исторически термин "славяни"- има СКЛАВИ (Съюз на седем преселени в Европа Памирски племена) и СЛОВЕНИ (Божии служители,изповядващи истинното слово)! Затова няма панславист който да успее да докаже,че създаденият от "Втората" Българска империя термин СЛОВЕНИ е етнос,а не категория Български религиозни служители,понеже до 14-15 век той се употребява САМО в църковни книги и писания! Те не могат да докажат също,че СКЛАВИТЕ и СЛОВЕНИТЕ са едно и също,без да си изкривят душата и да заприличат на циркаджийски клоуни от Скопие,което е унизително и недостойно за истинските учени!
25.06.2021 23:17
23.06 08:27
mt46 написа:
shtaparov написа:
Какъв човек трябва да си бил,за да те приемат в съветската академия на науките по времето на Сталин? Ами най-малкото послушко и доносник на съветските служби,които направиха фалшивата "македонска" нация,за която кой знае защо все още нищичко не пишеш! И как да вярваме на такъв човек вместо на нашенските очевидци които в един глас говорят,че не са видели никакви Българи в Чувашия и Татарстан,но са видели милиони наши сънародници в земите между Самара, Черно море и Дунав,говорещи Български език като нашия??!!
Имам постинг – "Македонският въпрос не е от вчера". За македонския въпрос може да питаш Берлинския конгрес...
Македонците са ни роднини по славянска линия. Наши роднини по славянска линия са и сърби, хървати, словенци, словаци, чехи, поляци, украинци, беларуси...
Това е смешно човече- реални "македонци" няма,те са създадени в 1945 г. от чисти Българи- какви "роднини" сънуваш,те са съвършено единосъщни с нас! Те са ние и ние сме те- ако ти по случайност живееше не в Русе а в Скопие,отдавна да те бяха произвели в чин "македсонец" и хич нямаше да те питат искаш ли да си Българин или не искаш! Реален "македонски" въпрос няма- той е изкуствено създаден от велики и недотам велики сили,които искат да дадат "Македония" на гърците!
цитирай
Изтрий
12. shtaparov - Затова помни- реален "мак...
23.06 08:29
Затова помни- реален "македонски" въпрос няма,има "македонска" измама,създадена от мръднали западноевропейски и източноевропейски гръкомани!
27.06.2021 23:44
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация