2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. zahariada
8. iw69
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. gothic
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. ka4ak
8. milena6
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. bateico

Прочетен: 1850 Коментари: 5 Гласове:
Последна промяна: 30.07.2016 22:51


.
.
Режисьорът Майкъл Мур: Америка има още много да се учи от Европа Спрете с мръсните войни, помислете за здравеопазването, призовава носителят на "Оскар" Ирина Гигова 12:15, 23 септември 2015
...
След „Роджър и аз”, „Фаренхайт 9/11” и „Сико” режисьорът се връща с нов, доскоро супер секретен проект, наречен Where to invade next („Къде да нахлуем следващия път”, преведен и като „Кого да нападнем сега”). Той бе показан в специалната програма на феста. След атентатите от 11 септември, войната в Ирак, контрола над въоръжаването и проблемите в американското здравеопазване Мур пак подхваща Пентагона – след 6 години мълчание, последвали „Капитализъм: Любовна история”, и то точно в навечерието на президентските избори. На въпроса защо продължава да атакува страната, която обича, той отговаря: „Именно защото я обичам”.
Новият филм подлага на кръстосан огън дългия списък с инвазиите на САЩ – осъществени и потенциални, и задава въпроса какво би се случило, ако Америка продължи да дава най-доброто (тоест най-лошото) от себе си, за да напада други държави и нации. Идеята е чрез архивни материали и фикция да си представим план за атака в голям мащаб; в началото кинаджията Мур е „спешно призован” от американските военни, разочаровани от факта, че са губили всяка война от Втората световна насам: Корея, Виетнам, Ливан, Ирак, Афганистан, Сирия, Либия, Йемен, пак Ирак. „Къде да нахлуем сега?”, питат го те, а Мур откликва: „Оттук нататък оставете на мен”. И
предлага инвазията да започне от Европа
Става дума обаче за различен тип инвазия.
В Италия например млада двойка обяснява, че хората там се радват средно на 30-35 дни платен отпуск годишно, без да се смятат официалните празници, 15-те дни, които се полагат при женитба, и 5-те месеца майчинство. „Как е възможно? Нямаше ли криза при вас?!”, чуди се кинаджията, а отговор дава изпълнителният директор на Ducati, според когото няма противоречие между печалбите на компанията и благополучието на нейните работници и служители. Тоест: повече почивки – по-голяма производителност.
Следващите дестинации на документалиста са Франция, Финландия, Словения, Германия, Исландия. Навсякъде Мур открива изненади за американския ум. Словения например има добре разработена система на безплатно висше образование, която е в състояние да улесни интеграцията на чуждестранните студенти – още една малка бележка за оптимизиране на държава като Америка, смятаща се за по-напреднала от останалия свят. Служителите в германското предприятие Faber-Castell, което произвежда офис консумативи и има филиали в доста други страни, пък работят 36 часа седмично срещу заплащане, отговарящо на 40-часова работна седмица. Освен това редовно биват изпращани на спа ваканции, за да не изпадат в стрес. „Исках да направя филм от гледна точка на обикновените хора.
Нека овладеем територии, които не познаваме и си мислим, че нашата система от ценности е по-ефикасна от другите. Не е така – категоричен е Майкъл Мур. - Причината, поради която избухват някои войни, е именно дезинформацията. Малцина знаят например, че в Исландия жените са постигнали истинско равенство в обществения живот, в работата и бизнеса. В това отношение са много пред нас. Подобни революции се случват за много кратко време и медиите и политиците са тези, които трябва да ги доловят и популяризират, за да влеят оптимизъм в обществото”.
В осъществяването на проекта кинодокументалистът не е разчитал на големи студия. „Исках просто да се кача на фургона и да събера колкото се може повече
свидетелства от гражданите на света
най-вече в Европа. Единственото оръжие, което един гражданин като мен има, за да продължи да обича страната си, е да каже на властниците: „Спрете се, допускате огромна грешка!”. Това целя с моето кино. Вие бихте ли се возили в кола, която лети в грешната посока? Нямаше ли да кажете на приятеля си зад волана да намали скоростта и да обърне? Аз – да. С моите документални филми се опитвам да обясня на управляващите: „Не, ние не ви подкрепяме. Няма да се присъединим към вашите мръсни войни! Вместо това какво бихте казали да свалите оръжието и да гарантирате здравеопазване за всички?”, полемизира носителят на „Оскар”.
Неговият неоценен от Американската филмова академия „Фаренхайт 9/11”, подлагащ на унищожителна критика външната политика на Буш-младши, си остава документалната лента, донесла най-много печалби в историята на киното ($119,2 млн.).
„Кого да нападнем сега” Майкъл Мур нарича „своя щастлив филм”:„Омръзна ми само да се вра в проблемите на САЩ. Време е да се дадат отговори, решения в сфери от образованието до инфраструктурата. След срещите ми с лидери и с обикновени хора мисля, че някаква промяна все пак тече. Готови сме да погледнем и към постиженията на други народи. Така че – пълен напред с киното”.
Лентата е заснета, преди колосалната бежанска вълна да залее Стария континент. Вече се чуват гласове Америка да започне да приема по-голям брой мигранти. По този проблем Страната на неограничените възможности също трябва да се равни по пукащата се по шевовете Европа.Така че - очакваме следващ филм от Майкъл Мур.
Ирина Гиговаnovinar.bg/news/rezhisiorat-majkal-mur-amerika-ima-oshte-mnogo-da-se-uchi-ot-evropa_NTE0MTszMA==.html
www.dokumentalni.com/
Да, има либерални забежки, но не те са основното. Най-важни са съпоставките между антисоциалните закони и норми в САЩ и социалните закони, природосъобразните норми в редица европейски страни. В това отношение днешна България е доста близо до САЩ /с изключение на мизерното заплащане у нас/ и доста далеч от Западна Европа, от скандинавските страни...
2. М. Тачков - Ако бях премиер
3. Дела
4. Деспи...
5. Стойнев
6. Светлана
7. Блогът на Стойнев
8. Блог. бг - правила
9. М. Тачков - Любовна балада
10. Публикации - сп. "Пламък"
11. "Изповедта на една компаньонка"
12. Плагиатска "стихосбирка"
13. "Добри да бъдем"
14. Най-хубавата
15. Молитва
16. Меджик
17. Две и 200
18. Да се завърнеш... Редактиране...
19. За държавата, цените, политиците и бюрократите
20. Всеки стих е път към Теб
21. Н. Николов
22. 22. Защо някои другари не са ми драги
23. Западният либерализъм е по-разрушителен от комунизма
24. Контрол чрез глада. Монсанто
25. Да бъдем максимално живи
26. М. Тачков - "Светлей, Училище"
27. М. Тачков - Светоглед
28. М. Тачков - Аз обвинявам
29. 29. Противоречия в автохтонната теория
30. Славянизация